Yargıtay'dan emsal karar: Bankalar hesap kapama açma ücreti kesemeyecek

Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, bankaların hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alamayacağına hükmetti.

Google Haberlere Abone ol

Bir banka müşterisinin açtığı davada ile başlayan hukuksal süreçte tüm tüketicileri ilgilendiren bir karar çıktı.

Hesabını kapatmak isteyen kişi bankaya başvurarak talimat verdi. Ancak hesabını kapatmak isteyen vatandaş bu işlem için kendisinden 10 TL kesildiğini farkedince kullanmadı hesabı kapattırmak için para ödemek zorunda olmasını haksız buldu.

Bankanın kendisinden istediği 10 lirayı ödeyen bir kişi  Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Tüketici Heyeti, vatandaşın bu talebini reddedince yaşadığı haksızlığın peşine düşen tüketici Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu.

Tüketici Hakem Heyeti kararının iptal edilmesini talep eden tüketici, banka tarafından tahsil edilen hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl veya benzer adlarla yapılan ücret kesintilerinin iadesini talep etti.

Mahkeme; davalı banka tarafından finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğindeki, ‘Hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz’ düzenlemesine dikkat çekti.

Davacıdan hesap kapama ücreti adı altında tahsil edilen 10 TL’nin yasal olmadığına karar verdi.

Yargıtay'a taşındı Banka haksız bulundu

Adalet Bakanlığı'nın kanun yararına bozma talebini değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava dosyasını Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne gönderdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan 11. Hukuk Dairesi, bankayı haksız buldu.