Yaz aylarında cilt lekelerine dikkat!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emre Tambay, yaz aylarındaki cilt lekeleri ile ilgili uyarılarda bulundu. İşte merak edilen sorular ve yanıtları...

Cilt lekesi nedir?
Cilt lekesini, ciltteki melanosit hücrelerinin aktivasyonu ve melanin pigmentinin artışına bağlı olarak cildin koyulaşması olarak tanımlayabiliriz.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekelerinin en önemli sebebi güneşin ultraviole ışınlarına maruz kalmaktır. Bu nedenle lekelenmeler yaz aylarında artış gözlenir. Camdan giren ultraviole ışık ayrıca ev, ofisteki ışık kaynakları, bilgisayar ekranından yansıyan ışık dahi melazmayı tetikleyebilir. Başta gebelik olmak üzere hormonal değişiklikler, doğum kontrol haplarının ve horman salgılayan doğum kontrol yötemlerinin (rahim içi araç) kullanılması, oto-immun tiroid hastalığı, adrenal yetmezlik, sıcak maruziyeti, parfüm içeren kozmetiklerin güneş gören bölgelerde kullanılması da melazmanın diğer sebepleri arasındadır.

En sık hangi bölgelerde görülür?

Ciltte lekelenme en sık yanak, burun üzeri, alın, çene ve bıyık bölgesi, daha nadiren vücutta güneş gören omuz göğüs ve kolların üst bölgelerinde görülebilir.

Nasıl korunuruz?

Güneşten korunma en etkili korunma yöntemidir. 50 faktör ve üzeri UVA/UVB filtreli güneş koruyucuların hergün kullanılması önemlidir. Hormonal ilaçlara bağlı oluştuysa bu ilaçların kesilmesi gerekir. Antioksidan gıdalar ya da besin destekleri, niasinamid (B3 vitamini), c vitamini kullanımı melazmayı baskılamada ve diğer tedavi seçeneklerine destek olarak etkili bulunmuştur.