Yediiklim yayınevinde eğitim alarak KPPS'ye giren öğrencilerin cevap anahtarı inceleniyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen oturumunda Yediiklim Yayınevi'nin kitapçığında yer alan 20 sorunun ÖSYM'nin sorularıyla aynı çıkması üzerine soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında KPSS iptal edildi. Devlet Denetleme Kurulu bugün de Yediiklim Yayınevi'nde eğitim alarak KPSS'ye giren öğrencilerin cevap anahtarlarının incelenmesini kararlaştırdı.

Yediiklim yayınevinde eğitim alanlar inceleniyor

GEçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen KPSS'de Yediklim Yayınevi'nin kitapçığındaki 20 sorunun 20'sinin de KPSS sınavında sorulduğu iddiası üzerine inceleme başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında KPSS iptal edilmiş, ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınmıştı.

Devlet Denetleme Kurulu bugün de Yediiklim yayınevinde eğitim alarak KPPS'ye giren öğrencilerin cevap anahtarı incelemesini kararlaştırdı.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı da bugün süreçle ilgili yeni bir açıklama gerçekleştirdi. Resmi kaynaklardan elde edilmeden ortaya atılan bilgilere itibar edilmemesini isteyen Arıncı, "Bazı mecralarda kurumumuz kaynak gösterilerek asılsız haberler paylaşılıyor. Bu haberlerle KPSS ile ilgili soruşturma sürecini bulandırmaya çalışıyorlar, asılsız haberlere itibar etmeyin. Süreçle ilgili en şeffaf bilgileri aktarmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yayınevi, iddiaları reddetti

Yediiklim Yayınevi sahibi Münir Çelik de dün kameralar karşısına geçerek, kendi üzerlerine atılan suçlamaları ÖSYM'ye yöneltti. Soruları "herhangi birilerine özel" hazırlamadıklarını savunan Çelik, "Sosyal medyada dolaşan 20 adet noktası, virgülüne kadar aynı (ÖSYM soruları ile) denilen sorularla ilgili iddialar asılsızdır. Öyle bir soru yoktur, olması da mümkün değildir, hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi sorular bize verilmiş değil. Bu yayınevinin tarihinde böyle bir şey yok." diye konuştu