Yediiklim Yayınları'nın sahibi kim? Yediiklim Dergisi'nin yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal kimdir, kaç yaşında, nereli?

KPSS 2022 sorularının ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından Yediiklim Yayınevine satıldığı iddiası ortaya çıkmış ve Halis Aygün görevden alınmıştı. Türkiye'nin gündemine oturan olay, Yediiklim Yayınları'nın sahibi kim? sorusunu gündeme taşıdı. Peki, Yediiklim Dergisi'nin yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal kimdir, kaç yaşında, nereli?

Yediiklim Yayınları'nın sahibi kim?

Tüm Türkiye, KPSS sorularının Yediiklim Yayıncılık'taki sorularla aynı olmasını konuşuyor. Sosyal medyada da büyük bir tartışma yaratan iddiaya göre; ÖSYM Başkanı Halis Aygün KPSS 2022 sorularını Yediiklim Yayınevine sattı. Bunun üzerine Aygün, ÖSYM Başkanlığı görevinden alındı. Konuyal ilgili açıklama yapan Yediiklim Yayınları ise, "Tamamen algı yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu.Satışlarımız devam ediyor. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf” diyerek sessizliğini bozdu. Peki, Yediiklim Yayınları'nın sahibi kim? Yediiklim Dergisi'nin yayın yönetmen, Ali Haydar Haksal kimdir, kaç yaşında, nereli?

YEDİİKLİM YAYINLARI'NIN SAHİBİ KİM?

Soruları KPSS 2022 soruları ile aynı olduğu iddia edilen Yediiklim Yayınları'nın sahibinin kim olduğu merak konusu oldu. Ali Haydar Aksal, Edebiyat dergisi olan Yediiklim dergisinde yayın yönetmneliği yapıyor.1987 yılında yayın hayatına başlayan dergiye Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören, Ebubekir Eroğlu, Arif Ay, Kâmil Eşfak Berki gibi önemli yazarlar öncülük etmiştir.

Yediiklim Yayınları, 81 ilde hizmet veriyor. 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar kitap basımı yapan yayın kuruluşu, TYT, AYT, KPSS, KPSS-A, ALES, DGS, YDS, SBS, Polislik, Astsubaylık gibi kitaplar da basıyor. Yediiklim Yayınları, sınavlara yönelik kitap basımı yapıyor veTürkiye’nin dört bir yanına 24 saat lojistik destek sağlıyor.

Yediiklim yayıncılık internet sitesinde kurum hakkında şu ifadeler yer almakta: "2003 senesinde yola koyulduğumuz yayıncılık yaşantımıza ilk olarak dergilerimizle adım attık. Yediiklim ailesi olarak yayınlarımızla ve kadrolarımızla kurulduğumuz günden bu yana ulaştığımız noktadan ve kaliteden ödün vermeksizin amaçlarımız doğrultusunda hep daha yükseklere ve daha iyiye ulaşmayı amaç edindik. İnsan emeğine ve zamanına değer vererek ticari kaygılardan çok başarılı olmayı ve öğrencilerimizi başarıya ulaştırmayı temel ilke edindik.

Yenilikçi ve birliktelik ruhuyla Yediiklim dershaneleri ve yayınları olarak sizlerle birlikte yola çıktık. Yedi ayrı bölgeden, yedi ayrı iklimden beslenerek farklılıkların zenginlik olduğu düşüncesiyle bir senteze ulaşarak yurdumuz coğrafyasının yedi bölgesinde insan odaklı olmayı ve adaylarımızın hedeflerine giden yolda onlara yol arkadaşı olmayı amaç edindik. Bünyemizde siz değerli öğrencilerimiz sayesinde her rengi ve her iklimi taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Ali Haydar Haksal kimdir, kaç yaşında, nereli?

Ali Haydar Haksal, 16 Mayıs 1951'de Bingöl doğdu. Ünlü yazar, yazılarının bir bölümünde Yasir Vurgun, Mahmut Mustafaoğlu gibi imzaları kullandı. Müderris İsmail Hakkı Efendi’nin torunu olan Haksal, ilkokulu, üçüncü sınıf dahil babasının yanında tamamladı. 1960 yılında ise babasını kaybetti. Ali Haydar Haksal, Hasköy İlkokulu, beş yıl ara verdikten sonra 1975'te Elazığ İmam Hatip Okulu ve 1979'te Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslâm Düşüncesi Anabilim dalında yüksek lisans yapan Haksal, “Kur’an-ı Kerim’de Güzel Kavramı” üzerine tez yazdı.