Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir?

Cumhurbaşkanlığı atama kararıyla Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer olurken, MEB Bakan yardımcılarından biri de Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili oldu. Peki, Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili kimdir? Ahmet Emre Bilgili nereli, kaç yaşında?

Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un görevinden istifası üzerine dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mahmut Özer göreve getirildi. Bakan yardımcılığına ise Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Petek Aşkar ve Dr. Sadri Şensoy atandı. Peki, Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir?

Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir? - Resim : 1

PROF. DR. AHMET EMRE BİLGİLİ KİMDİR?

Ahmet Emre Bilgili 1960 yılında Adana'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini memleketi Adana'da tamamlayan Bilgili üniversite eğitimini Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde tamamladı. Bilgili, 1993 yılında yardımcı doçent, 1996 yılında doçent unvanını kazandı. Ahmet Emre Bilgili daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim üyesi olarak atandı. Bilgili aynı yıllarda Van'ın Bahçesaray ilçesinde 3 yıl devam eden Ulusal Bahçesaray Satranç Şöleni'nin organizatörlüğünü üstlendi. Aynı zamanda yazarlı yanı da bulunan Bilgili bir dönem Yeni Şafak gazetesindeki köşesinde satranç üzerine yazılar kaleme aldı. Bilgili, 1999 yılında Marmara Üniversitesine atandı.

Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili kimdir? - Resim : 2İstanbul Uluslararası Satranç Festivali Organizasyon Kurulu üyesi olan Bilgili, halen Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü görevlerini yürütüyordu. Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, en son 6 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan Resmi Gazetede yer alan kararnameye göre Milli Eğitim Bakan yardımcısı olarak atanmış bulunuyor. Öte yandan Ahmet Emre Bilgili'nin eşi Hamide Bilgili'dir. İki çocuk sahibi Bilgili çifti, doğduktan sonra annesi tarafından hastanede terk edilen Etiyopya asıllı Adem'e koruyucu aile olmuştur.