YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS 2022) yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlara "sonuc.osym.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek. Yerleştirme sonuçlarının açıklanması sonrasında YÖK Başkanı Erol Özvar, kontenjanlarının yüzde 99 oranında doluduğunu söyledi.

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinde açıklandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) yapılan açıklamada, 2022- YKS sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2022-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

Adayların, yerleştirme sonuçlarını TC. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebileceği kaydedildi.

Kontenjanların yüzde 99’u doldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının yüzde 99’u doldu. Geçen yıl 164 bin olan boş kontenjan sayısı bu yıl 13 bine kadar düştü" açıklamasında bulundu.

Rekor başvuru yapılmıştı

Bu yıl üç oturumu 18 ve 19 Haziran tarihlerinde yapılan YKS'ye 3 milyon 234 bin 409 aday ile rekor başvuru yapılmıştı. TYT'de 200 ve üzeri puan kullanılması uygulaması bu yıldan sonra sona eriyor. 2021-YKS'de sınava giren adaylardan TYT puanı 200 ve üzeri olan ve bu puanı kullanmak isteyen adaylar, 2022-YKS'de bu puanlarını son kez kullanabiliyor. Yükseköğretim Kurulunun aldığı kararla bu yıl üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından puanı hesaplanan tüm adaylar, üniversite tercihinde bulunabilecek.