Yunan diplomattan ''Sınırlarımız kaybolacak'' itirafı!

Türkiye ve Mısır'ın Ankara'daki teknik görüşmeleri öncesinde, Atina'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Yanni Valinakis, hükümeti eleştirdi. "Mısır konusunda hiçbir şey yapmazsak Türkiye ile anlaşacaklar" dedi.

Yunan diplomattan ''Sınırlarımız kaybolacak'' itirafı!

Yunanistan eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis G. Valinakis, bölgedeki gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

YUNAN DİPLOMAT: İTTİFAKLARIMIZ İNANDIRICI DEĞİL

Yunan basınına konuşan Valinakis, Mısır, İsrail ve BAE ile yapılan ittifaklara inanmadığını ifade etti. Valinakis, "Son on yıldır sık sık yapılan üçlü toplantıların pratik sonuçları hakkında her zaman sorularım olmuştur. Ancak bu ittifaklar inandırıcı görünmüyor. Örneğin, "Hiçbir şeyin bedavaya verilmediğini ve ilk siz yapmazsanız kimsenin sizin için öldürmeye gelmeyeceğini anlamadık mı?"... Ve eğer gerçekten "ittifaklar" elde ettiysek, neden pratikte en küçük örneklerini bile görmedik? Hiç Mısır veya İsrail gemilerinin Oniki Ada'yı ziyaret ettiğini gördünüz mü? Herhangi bir Emirlik veya Fransız uçağının Rodos'a indiğini gördünüz mü? BAE ve Suudi Arabistan, ihtiyacımız olan en önemli silah sistemlerinden bazılarını kiralamak için bize finansal olarak yardımcı oldu mu?" dedi.

"MISIR, TÜRKİYE İLE ANLAŞMAYI TERCİH EDEBİLİR"

Mısır'la yapılan anlaşmanın tehlikede olduğunu belirten Yunan diplomat, "Anlaşmayı tamamlama niyetinde olup olmadıklarını Kahire ile derhal netleştirmeliyiz. Mısır'ın Türkiye ile anlaşma yapmayı tercih ettiği aşikar. Tüm planlarımızı alt üst ettiler. Hiçbir şey yapmazsak Doğu Akdeniz'deki tüm MEB'imiz kaybolacak" dedi.

"LİBYA'NIN ÖNEMİNİ ANLAMAKTA GEÇ KALDIK"

Libya'nın önemini anlamakta geç kaldıklarını itiraf eden Valinakis, "Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevim boyunca MEB'lerimizin sınırlarının çizilmesi için mücadele ettim ve anlaşmaya çok yaklaştık. Ama Türkiye'nin diplomatik girişimleri karşısında bunu başaramadık" dedi.

Kaynak: Star