Yurt fiyatlarına yüzde 100 zam! İstanbul'da yurt fiyatlarına büyük zam geldi! İstanbul'da yurt fiyatları ne kadar?

İstanbul'da yaşayan öğrenciler için okumak artık çok daha zor. Gündeme gelen haberlere göre yurt fiyatlarında büyük artış yaşanacak. İstanbul'da yurt fiyatları ne kadar? İstanbul'da okuyan ve okumak için gelecek öğrencilerin gündeminde yurt fiyatlarındaki değişiklik yer alıyor.

Yurt fiyatlarına yüzde 100 zam!

İstanbul'da yurt fiyatlarına büyük zam geldi 2022-2023 eğitim döneminde yurt fiyatlarında yaşanacak artış öğrencilerin gündemine oturdu. Yaşanan ekonomik zorluklar artık öğrencileri de etkilemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan öğrencilerin ulaşım ücretlerindeki artış uzun süre gündem de yerini almıştı.

Kira fiyatlarındaki cep yakan ücretlerden sonra öğrenciler ya kiralık oda ya da yurt arayışlarına girmişti. İstanbul'da yurt fiyatları ne kadar? Ev kiralarının yanı sıra yurt ücretlerine de yüzde 100 zam geliyor. Yüksek kiraların ardından çareyi yurt aramakta buldu. Yurtlar öğrencileri yüzde 100 zamla karşılıyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre; yurt fiyatları İstanbul’da aylık en düşük 4.500 TL’den başlayıp 12.500 TL’ye kadar yükselirken, yurt işletmecileri ise yükselen enflasyon, enerji ve personel maliyetlerini işaret ederek yüzde 100 zammın yeterli olmadığını ve hatta enflasyondan korunmak adına bazı kalemlerde de kısıtlamaya gidebileceklerini söylüyor.

“Bir öğrencinin İstanbul’da aylık masrafı 6.500 TL’den başlıyor”

İstanbul aylık öğrenci abonman ücreti 78 TL olarak alınıyor. Gıda masrafları yaklaşık aylık 2 bin TL - 3 Bin TL, eğitim ve sosyal aktiviteleri dahil edildiğinde bir öğrencinin İstanbul’da konaklama dahil aylık masrafı yaklaşık 7.500 TL’yi buluyor. Duruma göre bu oran daha da yukarı çıkabiliyor.

"Yurt işletmecileri zor zamandan geçiyor"

yurtlarfiyatlar.com’un Kurucusu Tuğrul Arslan 2 yıldır pandemi nedeniyle yurt işletmecilerinin çok zor zamanlar geçirdiğini ve hatta sektörde kapanmaların da arttığını söyledi. Arslan, yurt işletmecilerinin enflasyondan korunmak adına 2022-2023 sezon fiyatlarını özellikle açıklamadıklarını, Nisan ayında verilen fiyatların bile yüzde 40-50 zamlı olduğunu söyledi.

“Yüzde 100’lük zam bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil”

Haziran ayı itibariyle yurt fiyatlarında yüzde yüz oranında zam yaşanacağını söyleyen Tuğrul Arslan, “Yurtların giderleri enflasyonla beraber aynı oranda artmış vaziyette. Özellikle kira oranlarında yüzde 100’den fazla artış var. Buna personel giderleri, enerji, gıda, lojistik ve temizlik maliyetlerini de eklersek aslında yüzde 100’lük zam bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil” dedi.

“Yurtlar hizmetlerinde bazı kısıtlamalara gidebilir”

Yurtların maliyet artışı nedeniyle bazı hizmetlerinde kısıtlamaya gidebileceklerini söyleyen Tuğrul Arslan “bazı yurtlar bu uygulamaya başvurmuyor ama geneli bir takım hizmetlerde kısıtlamaya gidebilir. Örnek vermek gerekirse; ortak alandaki su sebilleri, tuvalet kağıdı, selpak, açık büfe kahvaltı yerine standart normal kahvaltı, akşam yemeği veren yurtlar akşam yemeklerini iptal edebilir, nevresim yıkama imkanı vardı ancak orada da kuru temizleme maliyetleri arttığı için iptal olabilir ve son olarak servis sayılarında azalma ve belli servislerin kaldırılması gibi opsiyonlar gündemde” açıklamalarında bulundu.

İstanbul'da yurt fiyatları ne kadar?

  • Zeytinburnu'nda yıllık en düşük fiyat 29 bin TL, en yüksek fiyat 135 bin TL
  • Bakırköy'de yıllık en düşük fiyat 30 bin TL, en yüksek fiyat 72 bin TL
  • Beşiktaş'ta yıllık en düşük fiyat 28 bin TL, en yüksek fiyat 135 bin TL
  • Beyoğlu'nda yıllık en düşük fiyat 30 bin TL, en yüksek fiyat 91 bin TL
  • Kadıköy'de yıllık en düşük fiyat 29 bin TL, en yüksek fiyat 80 bin TL
  • Avcılar'da yıllık en düşük fiyat 20 bin TL, en yüksek fiyat 77 bin TL
  • Küçükçekmece'de yıllık en düşük fiyat 26 bin TL, en yüksek fiyat 80 bin TL