0 araç alacaklar şokta! En az 2 ay bekleyecekler!

Otomotiv hazirana hızlı başladı. Tüketiciler otomobil satın almak için bayilere koştu. Ancak birçoğu eli boş döndü. Bayiler stoklarında yeterli araç olmadığı için talebi karşılayamadılar. En az iki ay sonra teslim için sıra yazdılar.

Türkiye otomotiv pazarında nisan ve mayısta yaşanan canlılık, haziranda da sürüyor. Normalleşme ile birlikte hem pandemi nedeniyle ertelenen talebin, hem ticari hayatın yeniden başlamasının etkileri pazara olumlu yönde yansıdı.

Kamu bankalarının düşük faizli kredi paketi ise doping etkisi yaptı. Kredi paketi Türkiye'de üretilen otomobiller için geçerli olsa da müşteriler yerli ithal ayrımı yapmadı, bayilere koştu. Ancak birçoğu eli boş döndü.

Bayiler stoklarında yeterli araç olmadığı için talebi karşılamakta zorlandı. En az iki ay sonra teslim için sıra yazdılar. Marka ve modele göre değişmekle birlikte bekleme süresi temmuz ve ağustosu buluyor. Hatta bu süre bazı markalarda eylüle kadar uzuyor.

EYLÜLDE KISMEN ÇÖZÜLECEK 
Türkiye'de stok sorunu 2019'un son çeyreğinden beri var. Pandemi nedeniyle fabrikalarda üretimin durması araç tedariki sorununu büyüttü.