12 senedir her sabah mezarlığa gidiyor... Nedenini duyanlar dakikalarca alkışlıyor... Helal olsun

Antalya Aksu’da yaşayan 70 yaşındaki Raziye Atik 12 senedir her sabah uyandığında mahalle kabristanına giderek mezarların üzerlerini temizliyor. Mezarlıkta yatan arkadaşlarının susuz kaldığını belirten Atik “Temizlemeden döndüğüm mezarı, sabaha kadar rüyamda temizliyorum” dedi.

12 senedir her sabah mezarlığa gidiyor... Nedenini duyanlar dakikalarca alkışlıyor... Helal olsun

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan Raziye Atik 12 senedir her sabah uyanıp ilk iş mahalle kabristanına gidiyor. Güzelyurt Mahallesi’ndeki kabristana giden 70 yaşındaki Atik  buradaki mezarların hem kurumuş otlarını temizliyor hem de yaz aylarında topraklarını suluyor.

 12 senedir her sabah mezarlığa gidiyor... Nedenini duyanlar dakikalarca alkışlıyor... Helal olsun - Resim : 1

“ARKADAŞLARIM SUSUZ KALIYOR”

Kabristana her gün temizlik yapmak için geldiğini belirten Raziye Atik, “12 senedir kabirlerin içini temizliyorum. Deprem olduğunda üzüntüden sık gelemedim. Ülkemizin başı sağ olsun. O zaman göçebe yaşam varken kuruldu bu kabristan. Burada her milletten insan var. Ayrımadan, sahipsiz kabirleri de temizliyorum. Göçebe yaşam sürerken vefat edenleri burada bırakmış gitmişler. Yazın komşular bana ‘Yaylaya git burada sıcakta kalma’ diyorlar. Yaylaya gitmek istemem çünkü benim burada arkadaşlarım susuz kalıyor. Onların topraklarını sulamazsam kuruyor. Onun için ben yaylaya falan gidemem benim yaylam burası” dedi.

 12 senedir her sabah mezarlığa gidiyor... Nedenini duyanlar dakikalarca alkışlıyor... Helal olsun - Resim : 2

“BURADA HUZUR BULUYORUM”

Mezarlığa sabah 07.00’da gelmek zorunda olduğunu ifade eden Atik, “Erken gelmesem su az oluyor burada. Erken gelince su bol oluyor. İnsanlar uyanana kadar 50- 60 mezar suluyorum. Buraya geldiğim için ‘Korkmuyor musun?’ diyorlar. ‘Mezarda yatandan neden korkayım!’ diyorum. Beni korkutmaya çalışıyorlar. Bana bir şey olmaz Allah korur beni. Burada huzur buluyorum. Saat 09-10’a kadar duruyorum. Eve gidip kahvaltımı yapıyorum, biraz dinleniyorum ama aklım yine mezarlıkta oluyor. Gelebilirsem ikindi vaktine doğru bir daha geliyorum. Günde iki üç sefer geldiğim zaman oluyor” diye belirtti.

 

12 senedir her sabah mezarlığa gidiyor... Nedenini duyanlar dakikalarca alkışlıyor... Helal olsun - Resim : 3

"BENİM İŞİM BURASI" 

Atik, kabirlerden birisini temizlemeyince rüyasına girdiğini aktararak şunları söyledi:
“Kabirleri temizlerken birini temizleyip diğerini temizlemeden eve döndüğüm zaman, gece rüyamda sabaha kadar temizlemediğim kabirle uğraşıyorum. Ertesi sabah erkenden geliyorum, temizlemediğim kabirlere koşuyorum. Birini temizleyip diğerini yapmadım mı kabirde yatanlar sanki ‘Benim üzerimi temizlemedi’ diyecekler diye içime sinmiyor. Kabristana gelenler ‘Hiç üşenmiyor musun her gün buradasın? Diyorlar. Ne yapayım başka işim yok benim. ‘Benim işim burası’ diyorum. Hocalara danışıyorum en iyisini sen yapıyorsun diyorlar.”