15 metre derinlikteki cesedi sonarla buldular!

Eskişehir'de 6 eylül günü baraj gölünde kaybolan Eren Can isimli kişinin cesedi, JÖAK timi tarafından Humminbird yanal taramalı su altı sonarı ile kıyıdan 100 metre açıkta, 15 metre derinlikte bulundu. Eren Can'ın ölümüyle ilgili detaylara da ulaşıldı.

6 Eylül günü 55 yaşındaki Eren Can, balık tutmak için arkadaşı ile birlikte Eskişehir Çatören Baraj gölü kenarına gitti. Geceyi burada kamp kurarak geçiren iki arkadaş, iddialara göre alkol aldı. Eren Can, saat 03.00 sıralarında arkadaşına yüzmek istediğini söyleyerek dışarı çıktı. Kendisinden uzun zaman haber alamayan arkadaşı, telaşlanarak Can’ı aramaya başlarken,  jandarma ekiplerine de kayıp ihbarında bulundu.

- İlk arama çalışmaları sonuçsuz kaldı

Olayın ardından bölgeye ulaşan İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yanı sıra AFAD, Eskişehir İtfaiyesi, AKUT ve Büyük Ayı Arama Kurtarma ekipleri de Eren Can’ı arama-kurtarma faaliyetlerine başladı.

Uzun saatler süren arama çalışmalarında dalgıçlar, görüş mesafesinin ‘sıfır’ olmasından dolayı Can’ı bulamayarak ilk çalışmalarını tamamladı.

- JÖAK teknolojiyi kullandı

Eren Can'a ait bir iz bulunamayınca, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı Jandarma Sualtı Arama/ Kurtarma Timi (JÖAK) aynı gün Ankara’dan bölgeye geldi.

Keşif faaliyetlerine başlayan JÖAK timi tarafından Humminbird yanal taramalı su altı sonarı ile kayıp şahsın yeri tespit edilerek bulunduğu nokta işaretlendi. Daha sonra ROW (Remote Operated Wehicle) uzaktan kumandalı sualtı robotunun yardımıyla da kayıp şahıs kıyıdan 100 metre açıkta, 15 metre derinlikte bulunduğu belirlendi.

Dairevi arama metodu ile görüşün olmadığı şartlarda 30 dakika içinde cenaze bulundu.

112 Acil Sağlık ekiplerinin incelemesinde kıyıya çıkarılan Can'ın hayatını kaybettiği belirlendi.

Ardından Eren Can'ın cenazesi otopsi için Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.