2020 asgari ücret belli oldu

Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret rakamı belli oldu. 2020 yılında işçiler 2 bin 324.70 TL ücret alacak. Zam oranı yüzde 15.3 oldu. Kararın oy çokluğuyla alındığı açıklandı. Sendikalar asgari ücret görüşmelerinde 2 bin 578 liranın altında rakam kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

2020 asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerin ardından 2020 yılında işçilerin alacağı rakam belli oldu. Bir süredir devam eden görüşmelere Türk-İş, Hak-İş ve DİSK direkt olarak katılmıştı. Sendikalar istedikleri minimum rakamı belirterek altını kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise işçileri mağdur etmeyeceklerini belirtmişti. Yapılan uzun görüşmelerin ardından asgari ücret belli oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk, işçilerin 2020 yılında 2 bin  324 lira 70 kuruş asgari ücret alacağını açıkladı. 

Türk-İş toplantıyı terk etti

Asgari ücret toplantısında hazır bulunan işçi temsilcilerinden Türk-İş temsilcisi Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, daha önce açıkladıkları 2 bin 578 lira rakamının altında kalındığı için karara katılmadıklarını ifade ederek toplantıyı terk etti.

Asgari ücret komisyonu nedir?

Asgari ücret, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret ne kadar? Asgari ücretin işverene maliyeti ne kadar?

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.