52 yıl sonra ilk defa fırlatılmıştı: ABD'nin Ay aracı devrildi

ABD’nin Ay’a son gidişten 52 sene sonra IM-1 misyonu dahilinde uzaya yolladığı Odysseus isimli uzay aracı, Ay’ın yüzeyinde yan yattı. Şirketin üst düzey yöneticisi Altemus ise, “Devrilmiş olmasına rağmen aracın oldukça fazla operasyonel kabiliyeti bulunuyor." ifadelerini kullandı.

52 yıl sonra ilk defa fırlatılmıştı: ABD'nin Ay aracı devrildi

NASA, Artemis görevi kapsamında 2025 yılına kadar Ay'a ve daha sonra Mars'a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

"Odysseus" veya kısaca "Odie" lakaplı Ay'a iniş aracı, geçtiğimiz hafta Kennedy Uzay Merkezi'nden SpaceX'in Falcon 9 roketiyle yola çıktı ve daha sonra yüzeye indi.

Odysseus, inişiyle 1972'deki "Apollo 17" misyonundan bu yana Ay'ın yüzeyine yumuşak iniş yapan ABD'ye ait ilk özel uzay aracı olarak tarihe geçti.

ARAÇ YÜZEYDE YAN YATTI

"Odysseus" adlı uzay aracı, Ay yüzeyinde yan yattı. Intuitive Machines Üst Yöneticisi (CEO) Steve Altemus, Odysseus'un "çok hızlı iniş yapması sebebiyle ayaklarından birinin takılmış olabileceğini" söyledi.

Altemus, "Devrilmiş olmasına rağmen aracın oldukça fazla operasyonel kabiliyeti bulunuyor." ifadesini kullandı ve görevin devam edeceğini açıkladı.

4,3 metre yüksekliğindeki altı ayaklı karbon fiber ve titanyum iniş aracı, NASA'nın Artemis Misyonu kapsamında kullanmayı planladığı 6 farklı deney için de yük taşıyordu.

NASA, birkaç yıl içinde Ay'a insan gönderme planları kapsamında Ay teslimatlarını ticarileştirme çabalarının bir parçası olarak, Odysseus'u inşa etmesi ve uçurması için Intuitive Machines şirketine 118 milyon dolar ödemişti.

52 yıl sonra ilk defa fırlatılmıştı: ABD'nin Ay aracı devrildi - Resim : 1