700 bin işçinin gözü zam pazarlığında! İşveren tarafı ilk teklifi sunacak!

Kamuda 700 binden fazla işçinin gözü Toplu İş Sözleşmesi için yapılacak görüşmelere çevrildi. Zam pazarlığında işçi ve işveren kesimi aynı masada buluşacak. Kamu işçisinin zammı için bir araya gelecek taraflar talepleri etraflıca görüşecek. İşveren tarafının, ilk teklifini sunması bekleniyor. Peki, İşçi tarafı ne istiyor? İşçi maaşı en düşük 15 bin olur mu? İşte taleplere dair ayrıntılar

700 bin işçinin gözü zam pazarlığında! İşveren tarafı ilk teklifi sunacak!

Kamu işçisinin zam pazarlığında kritik gün! İşçi ve işveren kesimi aynı masada bir araya gelecek. Karayolları, Demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

İŞVEREN İLK TEKLİFİYLE MASADA OLACAK

Birlikte hareket eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in işçi kesimini temsil ettiği görüşmelerde, gözler, işverenleri temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası'na (TÜHİS) çevrildi.

İşçi tarafının 20 Ocak'ta sunduğu taleplere karşı TÜHİS'in, bugün yapılacak görüşmede ilk teklifini masaya getirmesi bekleniyor.

İŞÇİ TARAFI NE İSTİYOR? EN DÜŞÜK MAAŞ 15 BİN LİRA OLUR MU?

Görüşmelerde, işçileri temsil eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in belirlediği ortak taleplerde, "aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi" yer alıyor.

Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinin sonra ise birinci altı ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için yüzde 5'er zam ve enflasyon farkı isteniyor.

Bunlarla birlikte, belediye ve il özel idare şirketlerindekileri de dahil tüm kamu işçilerine ilave tediye talep ediliyor.

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.