810 yıllık zeytin ağacı ilgi odağı oldu

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 5 yıldızlı bir termal otelin bahçesinde bulunan 810 yaşındaki zeytin ağacı ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Google Haberlere Abone ol

Yüzyıllardır aynı yerde olan ağaça otel yetkilileri büyük özen gösteriyor. Otelin inşaatı sırasında koruma altına alınan ağaçların taşıma ağaçlar olmadığı ve yüz yıllardır bölgede oldukları belirtiliyor.

En genci 100 yılı devirmiş

Otelin Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Öngen, “Buradaki ağaçlarımızın özelliği taşıma şeklinde değildir. Arazimiz içinde mevcut olan ağaçlardı. Hiçbir şekilde otelin inşaatı süresince oynama yapılmamıştır üzerlerinde. Müdahale edilmemiştir. Otelimiz içinde 60 adet zeytin ağacı bulunmaktadır. 10 tanesi 6 ay önce Prof Dr. Abdullah Soykan tarafından yaşlandırmaları yapılmıştır. En yaşlısı 810 yaşında olup en genci 120 yaşındadır. Bu yaşlandırma ortalama bir yaşlandırmadır. Kesin olarak tarihler vermez. Ağaçlarımız bize meyvelerini sadece zeytin olarak vermese bile turistlerin ilgisini fazlası ile veriyor. Otel içerisinde tüm misafirlerimiz gerekli özeni gösteriyor. Ekim ayında 60 ağaçtan yaklaşık 2 buçuk ton zeytin elde edeceğiz. Bunlarla birlikte zeytinyağımız olacak. Erken hasat yapmayı planlıyoruz bu yıl. Ürettiğimiz zeytinyağlarını misafirlerimizin tadımına sunuyoruz” dedi.

 Otelin bahçesinde bulunan zeytin ağaçları otel yetkilileri ve görevlileri tarafında yakından takip edilip bakımları yapılıyor.