ABD basını duyurdu! İran, İsrail’e saldırmaya hazırlanıyor! “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir"

ABD basını, İran’ın 28 ila 48 saat süre içerisinde İsrail’in güney veya kuzey bölgesine saldırı gerçekleştirebileceğini yazdı. Saldırı hakkında nihai bir karara varılmazken ABD Büyükelçiliği de İsrail’deki perşembe günü bir güvenlik uyarısı yayınladı. Uyarıda çalışanlar ve aile üyelerinin, ülkenin merkezi bölgelerinin dışına seyahat etmemeleri istendi.

ABD basını duyurdu! İran, İsrail’e saldırmaya hazırlanıyor! “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir"

İsrai, İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde, 7 kişi ölmüştü. Saldırıda 6 Suriye vatandaşı da hayatını kaybetti.

SALDIRI 24 -48 SAAT İÇİNDE GERÇEKLEŞEBİLİR

Yaşananların ardından İran hakkında ABD basını çarpıcı bir haber yaptı. NTV’nin Wall Street Journal'a dayandırdığı habere göre İran, İsrail’e saldırı düzenleyebilir. Saldırı için "önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir" ifadesine yer verilirken İsrail'in güney veya kuzey bölgelerinin İran tarafından hedef alınabileceği belirtildi.

ABD basını duyurdu! İran, İsrail’e saldırmaya hazırlanıyor! “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir" - Resim : 1

NİHAİ KARAR VERİLMEDİ

Ancak İranlı liderlere yakın bir kaynak, saldırı planlarının tartışılmasına rağmen henüz nihai bir karara varılmadığını kaydetti.

“SİYASİ RİSK DEĞERLENDİRİLİYOR”

İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanlarından biri, "Saldırı planları Dini Lider'in önünde ve o hala siyasi riski değerlendiriyor" dedi.

Tahran, geçtiğimiz hafta Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğunu hedef alan hava saldırısı nedeniyle İsrail'e karşılık vereceğini dile getirmişti. Hava saldırısında aralarında iki üst düzey komutanın da bulunduğu yedi İslam Devrim Muhafızları üyesi öldürüldü.

Üst düzey ABD'li yetkililer geçen hafta İran'ın Ortadoğu'daki İsrail veya Amerikan varlıklarına karşı misilleme yapmasının beklendiğini belirtmişlerdi.

ABD basını duyurdu! İran, İsrail’e saldırmaya hazırlanıyor! “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde gerçekleşebilir" - Resim : 2

MİSİLLEME SALDIRISINA KARŞI ABD’DEN UYARI

Wall Street Journal'a göre ABD istihbaratı artık İran'ın "İsrail topraklarında" misilleme amaçlı bir saldırıya odaklandığına işaret ediyor. İsrail'deki ABD Büyükelçiliği perşembe günü bir güvenlik uyarısı yayınlayarak çalışanları ve aile üyelerini ülkenin merkezi bölgelerinin dışına seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Pentagon, Ortadoğu'daki askeri operasyonlardan sorumlu olan ABD Merkez Komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla'nın Perşembe günü İsrail'de olduğunu doğruladı.

Savunma Bakanı Lloyd Austin ayrıca İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile de görüşerek, çağrının okunmasına göre "İran tehdidine karşı ABD'nin İsrail'e yönelik sarsılmaz desteğini" yineledi.