Trump: İran'ı vurmaktan son anda vazgeçtim

İran'dan yapılan açıklamada 'ABD savaş uçağı hava sahamızı ihlal etmiştir, müdahalede bulunulmamıştır' denildi. ABD Başkanı Trump, "İnsanlar ölecek dediler. O yüzden İran'a saldırıyı durdurdum" dedi.

Trump, İran'ı vuracaktı son anda vazgeçti!

Amerikan New York Times gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst düzey yetkililere dayandırdığı haberde ABD Başkanı Trump'ın İran'ı vurma kararından son anda vazgeçtiğini iddia etti.

NYT'nin, "Trump, İran'a hava saldırısına onay verdi, sonra aniden vazgeçti" başlıklı haberinde, Amerikalı askeri ve diplomatik yetkililerin, ABD yerel saatiyle 19:00'a kadar İran'a ait bazı radar ve füze bataryalarının vurulmasını bekledikleri, Trump'ın kararından vazgeçmesi sonucunda bunun gerçekleşmediği açıklandı.

Rusya konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı...

''ABD, İran ile olası savaşın sonuçlarını iyi düşünmeli''

Reuters: Trump, Umman aracılığıyla İran'a mesaj gönderdi. Trump mesajında İran'a saldıracakları tehdidinde bulundu

Trump: İranla savaş değil müzakere istiyoruz

Trump'ın Tahran'a kısıtlı bir süre tanındığı öne sürüldü.

İran'dan ABD'ye yanıt

İran'ın mesaja cevap olarak Umman'a İran lideri Hamaney'in ABD ile herhangi bir müzakereye karşı olduğunu belirtildi. İran yönetiminin konuyla ilgili yanıtı şöyle... "ABD'nin herhangi bir askeri müdahalesinin bölgesel ve uluslararası sonuçları olacaktır"

İran'dan yeni açıklama...

'ABD savaş uçağı hava sahamızı ihlal etmiştir, müdahalede bulunulmamıştır' 

"İnsanlar ölecek diye saldırıyı durdurdum"

ABD Başkanı Donald Trump, 16.14'te yaptığı açıklamada, İran'a gerçekleştirilmesi planlanan saldırıyı 10 dakika kala insanlar ölecek dendiği için durdurduğunu açıkladı. İran'ın asla nükleer silahlara sahip olamayacağını ifade eden Trump, "Saldırsaydık 3 tesis hedef alınacaktı ve 150 kişi ölecekti" dedi.