ABD'de yeni endişe: 200 kişi müşahede altında

Maymun çiçeği virüsünün insana bulaştığı nadir vakalardan birinin Nijerya'dan dönen bir Teksaslıda görülmesinin ardından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), olası virüse maruz kalma şüphesiyle 27 eyalette 200'den fazla kişiyi gözlem altına aldığını duyurdu.

Koronavirüs pandemisine teslim olan insanlığın pek duyulmamış virüslerle ilgili endişe verici haber almadığı gün geçmiyor.

Bu kez de ayın başında Nijerya'dan ABD'nin Teksas eyaletine dönen bir erkeğin orada maymun çiçeği virüsü kaptığının anlaşılmasının ardından, bu ilk vakayla temaslı 27 eyalette 200'den fazla kişi CDC tarafından müşahede altına alındı. Şimdilik ABD'de bundan başka bir maymun çiçeği virüsü saptanmadığı açıklandı.

Daily Mail'de yer alan habere göre, solunum damlacıkları ve beden sıvılarıyla nadiren bulaşan maymun çiçeği virüsüne yakalanan hastayla temaslı kişilerin müşahede altına alınmasında birlikte çalışan federal, eyalet, yerel düzeyde sağlık yetkilileri, bu kişileri 30 Temmuz'a dek takip edecek.

Bir hafta sonra teşhis konuldu

CDC açıklamasına göre Nijerya'nın Lagos kentinden ABD'ye dönen hastaya, 8-9 Temmuz'da Atlanta'da konaklayıp ardından Dallas'a geçtikten bir hafta sonra teşhis konuldu.