ABD'den insanlık dışı açıklama! "İsrail'in sivil öldürdüğüne dair kanıt göremedik"

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı katliamlar, geçici ateşkes sonrasında tüm hızıyla devam etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller skandal bir açıklamaya imza attı. Miller İsrail'in kasıtlı olarak sivilleri öldürdüğüne dair bir delil görmediklerini savundu.

ABD'den insanlık dışı açıklama! "İsrail'in sivil öldürdüğüne dair kanıt göremedik"

İsrail'in Gazze'de başlattığı soykırıma gözü kapalı olarak destek veren ABD son yaptığı açıklama ile Filistindeki insan katliamını umarsamadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

ABD'de utanç verici açıklama!

 UTANÇ VEREN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller İsrail'in kasıtlı olarak sivilleri öldürdüğüne dair bir delil görmediklerini de savunarak utanç veren bir açıklamaya imza attı. Miller, abluka altındaki Gazze'de serbest haberci olarak görev yaparken 1 Aralık'ta İsrail'in hava saldırısında hayatını kaybeden Muntasır es-Savvaf için, "Öncelikle tüm teşkilatınıza ve tabii ki ailesine başsağlığı diliyorum. Herhangi bir gazetecinin ölümünü öğrenmek bizi her zaman derinden üzmüştür." dedi.

ABD'de utanç verici açıklama!

"TRAJEDİ"

Gazetecilerin her savaş bölgesinde olduğu gibi en tehlikeli koşullar altında olağanüstü işler yaptığını dile getiren Miller, bu çatışmada binlerce sivil ile gazetecilerin öldürülmesini "trajedi" olarak niteledi.

Miller, İsrail hükümetinin saldırılarında gazetecileri hedef aldığına dair hiçbir bilgisi olmadığını söyleyerek, bu konuda, İsrailli ortaklarıyla görüşmeye ve bölgede durumu izlemeye devam edeceklerini aktardı.

İşte İsrail’in Gazze soykırımı! Kundaktan mezara katliam

İsrail'in, Hamas ile varılan "insani ara"nın sona ermesinin ardından tekrar başlattığı hava saldırıları için de Miller, bu saldırılarda sivil kayıpların görülmeye devam edeceğini belirterek "Bu ne yazık ki tüm savaşlar için geçerli." ifadesini kullandı.

SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE DAİR KANIT YOK

Miller, ilk haftalarda çok fazla Filistinlinin öldürüldüğünü düşünmenin bir sır olmadığını belirterek, "İsrail'e uluslararası insani hukuka uymaları ve sivil kayıpları en aza indirmeleri konusundaki beklentimizi açıkça ifade ettik. Gazze'nin kuzeyinde olanın güneyde tekrarlandığını görmek istemiyoruz." şeklinde konuştu