ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı: Artık soykırıma ortak olmayacağım

İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nin önünde kendini ateşe veren kişinin ABD Hava Kuvvetleri'nde 25 yaşındaki bir asker olduğu ve protestoyu Gazze'de soykırıma karşı çıkmak için gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Askerin kendini ateşe verdikten sonra nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük" diye bağırdığı belirtildi.

ABD'li asker İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı: Artık soykırıma ortak olmayacağım

ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki bir asker, Gazze'deki soykırıma karşı çıkmak adına, İsrail'in Washington Büyükelçiliğinin önünde kendini ateşe verdi. Aaron Bushnell'un protestosu ve kendini ateşe verdiği anda çekilen görüntüler sosyal medyaya yayıldı.

Görüntüde, kamuflaj giyen Bushnell, kendisini ABD Hava Kuvvetlerinde aktif olarak çalışan asker olarak tanımlıyor ve "Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim." ifadesini kullanıyor.

İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nin önüne yürüyen Bushnell, "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerinin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil." şeklinde konuşuyor.

"FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK" DİYE BAĞIRDI

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin döküyor ve kendini ateşe verdikten sonra, "Filistin'e özgürlük" diye bağırıyor.

Büyükelçilik polisinin "Size yardımcı olabilir miyim?" dedikten sonra "Yere yat" şeklindeki sözleri duyulan görüntülerde, diğer polisin, "Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var." ifadesi yer alıyor.

Washington İtfaiye ve Acil Sağlık Hizmeti yetkilisinden edinilen bilgide, ihbarın Washington İtfaiye ekibine yerel saatle 13.00 civarında yapıldığı bildirilmişti.

İhbarda, İsrail'in Washington Büyükelçiliği binasının önünde, yetişkin bir erkeğin kendini ateşe verdiğinin kaydedildiğini aktaran yetkili, "Olay yerine ulaştığımızda, üniformalı gizli servis personeli tarafından yangının söndürüldüğünü gördük." açıklamasında bulunmuştu.

Kendisini ateşe veren kişinin, bölge hastanesine kaldırıldığını ve ağır yaraları nedeniyle durumunun kritik olduğunu söyleyen yetkili, bu kişinin kimlik bilgileri ya da bağlantıları hakkında ayrıntı paylaşmamıştı.