Uzayda işlenen ilk suç!.. NASA inceleme başlattı!

Anne Mcclain, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunduğu süre içinde suç işledi. Tarihte uzayda işlenmiş bu ilk suç bakın neydi?

Kaynak: TV100

ABD’li Astronot Anne Mcclain, Uluslararası Uzay İstasyonundan boşanmak üzere olduğu eşinin banka hesaplarına girdi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu NASA, kadın astronotun, kendisine boşanma davası açan eşi Summer Worden’ın banka hesaplarına girdiğini kabul etmesi üzerine soruşturma başlattı.

Bir süre önce Dünya’ya dönen Mcclain, New York Times Gazetesine avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, hesapta faturalar ve Worden’ın birlikte büyüttükleri oğlunun bakımı için yeterince para olup olmadığını kontrol etmek istediğini belirtti.

Mcclain, yanlış bir şey yapmadığı konusunda ısrarını korusa da NASA, Worden’ın Federal Ticaret Komisyonu’na şikayeti sonrası inceleme başlattı.

Mcclain, Hava Kuvvetlerinde subay olan Worden ile 2014’te evlendi. Lezbiyen çiftin boşanma davasının gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.

West Point Askeri Akademisinden mezun olan ve Irak’ta savaş pilotu olarak 800 saat uçuşu bulunan Mcclain, NASA’daki görevine 2013’te başladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya’ya ait. Avrupa ise anlaşmada tek bir ülke olarak geçiyor.

Varılan anlaşmaya göre burada görev yapan kişiler ve mülkleri için astronotların vatandaşı olduğu ülkelerin yasaları geçerli.