ABD'nin en büyük bankası JPMorgan'a dolandırıcılık şoku! Çuvallardan taş çıktı

ABD'nin en büyük bankası JPMorgan, dolandırıcılık olayıyla sarsıldı. Bozuk para üretimi için bir firmadan 54 ton nikel sipariş veren bankaya, çuval dolusu taş gönderildi. Olay, dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

ABD'nin en büyük bankası JPMorgan'a dolandırıcılık şoku! Çuvallardan taş çıktı

Dünyanın 5'inci ABD'nin 1'inci en büyük bankası olan JPMorgan Chase, nikel madeni ticaretinde dolandırıldı. 54 ton nikel sipariş veren bankaya, nikel yerine çuvallarla dolu taş gönderildi.

Hollanda'nın Rotterdam limanında bir depo görevlisi, konteynerleri teftiş etti. Limandaki konteynerlerde 54 ton nikel olması gereken yük, aslında taş çıktı. Konteynerlerin çuval çuval taşla dolu olduğunu fark eden görevli, yetkililere ihbarda bulundu. Eğer çuvalların tamamı nikel ile dolu olsa, 54 ton nikelin değerinin 1,5 milyon dolar edeceği belirtildi.

İlk başta dolandırılan şirketin adı açıklanmadı. ABD gazetesi Wall Street Journal, bu talihsiz firmanın, ABD'nin en büyük bankası JPMorgan Chase olduğunu duyurmasıyla işler değişti. Başta Forbes ve Business Insider olmak üzere tüm dünya ekonomi basını bu olayı manşetine taşıdı.

Deponun, dünya lojistik ve depo devi Access World'e ait olduğu ifade edildi. Firma, nikelleri "kayıp" ilan etti ve tüm depolarda arama yapıldığını belirtti. Öte yandan şirket, JPMorgan'ın zararının tanzim edileceğini belirtti.

Bu ifade akıllara nikellerin depodan çalınıp çalınmadığı sorusunu getirdi ancak bu konuda bir açıklama yapılmadı.

Access World, "Bir karışıklık olmuş" demekle yetindi ve piyasada o günün fiyatlarına göre zarar tanzimi yapılacağın vurguladı.

MEĞER YILLARDIR BEKLİYORMUŞ

Metal borsasında değerli madenler haricinde özellikle nikel ve bakır gibi sanayide kullanılan metallerde büyük bir paya sahip JPMorgan'ın, nikelleri yıllardır depoda tuttuğu öğrenildi.

Ne zaman satın alındığı belirtilmese de, JPMorgan'ın 54 tonluk nikel sanılan taşlarının senelerdir depoda tutulduğu, bankanın bu şekilde dünyadaki birçok depoda nikel stoğu yaptığı ve kârlı dönemlerde piyasaya sürdüğü belirtildi.

Söz konusu malların depoda yıllarca durması, şu iki ihtimali gündeme getirdi:

Nikel satın alımında JPMorgan dolandırıldı, 54 ton taş aldı.

Nikeller satın alındığında depodaydı ancak daha sonra çalındı veya kayboldu, JPMorgan'ın kiraladığı depo alanına taşlar yerleştirildi.

JPMorgan yetkilileri, hiçbir basın kuruluışunun sorularını yanıtlamadı.