Jeffrey'den kritik Türkiye açıklaması!.. 'Bu durum, Türklerle ilgili endişelerimizi de kapsıyor'

Jeffrey, ABD ve Türkiye arasındaki bazı anlaşmazlıkların Suriye'de "güvenli bölgenin" kurulmasına engel olduğunu ifade etti.

Jeffrey'den kritik Türkiye açıklaması!

Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Jeffrey ve ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

YPG/PKK'nın DEAŞ'a karşı savaştığını iddia eden ve savunan Jeffrey, "Bizimle birlikte savaşanların zarar görmemesi, herhangi bir tarafın saldırısına hedef olmaması sözüne bağlıyız. Başkan da bunu açıkça söyledi. Bu durum, Türklerle ilgili endişelerimizi de kapsıyor." ifadelerini kullandı.

Jeffrey açıklamalarına şöyle devam etti...

"Bir tarafta önemli bir yerel ortak (YPG/PKK), diğer taraf da NATO müttefiki olan Türkiye var. Bir yandan da PKK ile ilgili endişeler var. Türkiye'ye karşı olan ve geçen hafta Erbil'deki bir Türk diplomatı öldüren PKK tehdidi konusunda oldukça endişeliyiz. Kaygıları dengelemeye çalışıyoruz.

'Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar oldukça sert bir pozisyon alıyor'

Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar oldukça sert bir pozisyon alıyor. Türkiye, bizim için mantıklı olan tüm ağır silahların geriye çekildiği 5 ile 14 kilometrelik bir alandan daha derin bölge istiyor. Bu konuda bazı anlaşmazlıklar var. Bu durum 'güvenli bölgenin' kurulmasını engelliyor ama diplomatik ve askeri temaslarımız sürüyor."