Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Düzce'de meydana gelen 5.9 depremde hasar alan Düzce Adliyesi'nde incelemelerde bulundu. Bozdağ, binanın ana yapısında herhangi bir sorun olmadığını ve adliyenin pazartesi itibarıyla normal faaliyetlerini sürdüreceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremde hasar alan Düzce Adliyesi'nde yaptığı incelemelerin ardından, "Adliyemizin dış cephesi dışında içeride herhangi bir şey yok. Binanın ana yapısında herhangi bir sorun olmadığını gördük. Adliye pazartesi sabah itibarıyla normal faaliyetlerini sürdürecek." dedi.

Bozdağ, merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki depremde hasar gören Düzce Adliyesinde incelemelerde bulundu, Vali Cevdet Atay ile Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre'den bilgi aldı.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek - Resim : 1

İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, bu tür felaketlerin tekrar yaşanmamasını diledi.

Bozdağ, "Bir yandan bunu söylerken, öte yandan da ülkemizde depremlerin bir gerçek olduğunu unutmadan deprem karşısında konut stokumuzu, altyapı ve üstyapımızı deprem mevzuatına uygun teknik bir şekilde yapılması gerekenleri yapma hususunda da büyük hassasiyet gösterdiğimizi buradan ayrıca ifade etmek isterim." dedi.

Türkiye'nin kentsel dönüşüm ve diğer konut projeleriyle son 20 yıl içerisinde önemli mesafe katettiğini belirten Bozdağ, bundan sonra da konut stokunun dönüştürülmesi, deprem mevzuatına uygun altyapı ve üstyapı oluşturulması konusundaki çabaların artarak süreceğini kaydetti.

Düzce Adliyesinde yaptığı incelemelerle ilgili konuşan Bekir Bozdağ, "Allah'a şükürler olsun adliyemizin dış cephesinde olan şey dışında içeride herhangi bir şey yok. Sadece bazı yerlerde dolaplarının yıkıldığını gördük ama binanın yapısında, ana yapısında herhangi bir sorun olmadığını da gözlerimizle gördük." ifadesini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Adalet Bakanlığından teknik ekiplerin, adliye binasını incelediğini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

"Ön inceleme yaptılar. Bundan sonra da ayrıca bir incelemeyi yapacaklar. Burada eksik ne varsa onları tamamlamak ve onları gidermek bizim vazifemiz. Ön rapora göre çıkan veriler önümüzdeki kısa sürede ne yapacağımızı bize gösteriyor ve onları hızlı bir şekilde tamamlayacağız. İnşallah adliye binamız pazartesi sabah itibarıyla normal faaliyetlerini sürdürecek. Zaten şu anda da faaliyetlerini devam ettiriyor. Ama bazı tamirat, tadilat yapılması gereken yerler var. Arkadaşlarımız hafta sonu da çalışarak, pazartesiye kadar bütün bunları tamam ederek, Düzceli hemşehrilerimizin hizmetine yeniden sunacaklardır."

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek - Resim : 2

"Ek bir adalet binası için çalışmayı başlattık"

Adalet Bakanı Bozdağ, adliyenin bulunduğu yerde bir adalet kompleksinin oluşturulması konusunu da değerlendirdiklerini dile getirerek, "Adliyemizin yanında bazı yerler var. Bunların tamamı Adalet Bakanlığına aktarılmak suretiyle Düzce iline bir adalet kompleksi kazandıracağız, ek bir adalet binasını da Düzce'mize kazandırmak için çalışmayı başlattık. Bundan sonra hep beraber bu çalışmayı da takip edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Bakan Bekir Bozdağ'a incelemelerinde, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü de eşlik etti.

İncelemelerin ardından vatandaşlarla buluştu

Bozdağ, Düzce Adliyesi'ndeki incelemelerinin ardından 5,9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Gölyaka ilçesine geçti.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek - Resim : 3

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı yetkililerinden çalışmalara ilişkin bilgi alan Bozdağ, ilçedeki esnafı ziyaret etti ve depremden etkilenen vatandaşlarla görüştü.

Yaraların kısa sürede sarılacağını belirten Bozdağ, devletin tüm imkanlarıyla bölgede bulunduğunu dile getirdi.

- "Türkiye'nin harekat kabiliyetinin oldukça arttığını görmekten büyük bir memnuniyet duydum"

Bakan Bozdağ, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk olarak sabah saatlerinde Düzce adliye binasını ziyaret ettiklerini anımsatarak, Gölyaka ilçesinde ise hem Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret ettiklerini hem çadırları gezdiklerini hem de bazı esnaflarla görüşme imkanı bulduklarını söyledi.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek - Resim : 4

"Bu vesileyle merkez üssü Gölyaka olan bu depremden etkilenen Gölyakalı vatandaşlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Can kaybının olmamış olması en büyük tesellimizdir. Devletimiz bütün imkan ve kabiliyetiyle Düzcelilerin, Gölyakalıların, başka yerlerde de depremi hisseden vatandaşlarımızın yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Beyefendi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum Beyefendi de Düzce'mizde şu anda vatandaşlarımızın arasında ve depreme muhatap olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yerinde görmek, hasarları, diğer konuları araştırmak için onlar da arazide çalışıyorlar. Tabii Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın üzerine de önemli görevler düşüyor. Onlar da büyük bir gayretle çalışıyorlar. Koordinasyon Merkezi'ni ziyarette de gördüm, gerek AFAD, gerekse AFAD'la beraber afet durumlarında, deprem ve acil durumlarda Türkiye'nin harekat kabiliyetinin oldukça arttığını görmekten de büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim."

Devletin bütün kurumlarının büyük bir seferberlik ve büyük bir uyum içerisinde çalıştığını vurgulayan Bozdağ, "Ben bu vesileyle, İçişleri Bakanımız ve Çevre Şehircilik Bakanımız başta olmak üzere AFAD Koordinasyon Merkezi'nde çalışan ve onların koordinesinde bu deprem sonrası alınan tedbirleri, yapılan çalışmaları koordine eden her bir arkadaşımıza, valimize, belediye başkanımıza huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Düzce Adliyesi açıklaması: Pazartesi itibarıyla faaliyetlerini sürdürecek - Resim : 5

- Sosyal medya uyarısı

Devletin bütün imkan ve kabiliyetleriyle Düzce'de vatandaşların yanında olduğunu belirten Bozdağ, "Bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Türkiye gücüyle, kudretiyle her türlü sıkıntıyı, sorunu aşacak yeteneğe sahiptir. Bundan sonra da memleketimizde depremlere karşı alınması gereken tedbirler ve yapı stokumuzun dönüştürülmesi konusundaki çalışmalara hükümetimiz hız vererek devam edecektir." diye konuştu.

Adalet Bakanı Bozdağ, şunları kaydetti:

"Buradan özellikle Düzceli, Gölyakalı hemşehrilerimize şu çağrıyı yapmakta fayda görüyorum, sosyal medyada aslı olmayan, yalan pek çok haber maalesef dolaşıma sokulmakta. Vatandaşlarımız arasına korku, panik ve endişe salmak için bunların kötü niyetle yapıldığı çok aşikardır. O nedenle bütün vatandaşlarımızın resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haberlere, yorumlara itibar etmemesini önemle rica ediyorum. Çünkü maalesef aslı olmayan şeyleri aslı varmış gibi gösteriyorlar. AFAD'ın yapmadığı açıklamaları AFAD'ın açıklamaları gibi gösteriyorlar. Resmi makamların söylemediklerini, resmi makamların söyledikleri gibi göstererek vatandaşlarımız arasında korku panik ve endişe yayıyorlar. Lütfen bunlara itibar etmeyin.

Bu yalan, asılsız, iftira, manipülatif sosyal medya içerikleriyle ve diğer şeylerle alakalı da hem kolluk güçleri hem de Cumhuriyet savcılıkları adli süreçleri işletmektedirler. Onun da bilinmesinde fayda var. Kimsenin suç işleme hakkı yoktur. Kanunlar çerçevesinde herkes işini yapmaktadır ama bu işi yapan insanların hem işlerini zorlaştırmak hem engellemek hem de vatandaş arasına korku, panik yaymak için yalan, iftira, çarpıtma haber yapanlar, bunların karşılıkları bizim ceza mevzuatımız ve özel kanunlarımızda suç olarak tanımlananlar varsa onlarla ilgili adli takibatlar yapıldığını da herkesin bilmesinde fayda var."