Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Cennet Meyvesi hurmalar için hasat başladı!

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde hurma hasadı için kollar sıvandı. Türkiye'nin en fazla '' Trabzon Hurması'' yetiştirilen illeri arasında yer alan Adıyaman'da hasadına başlanan Cennet Meyvesi hurma için bu yıl rekolte beklentisi yüksek.

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Cennet Meyvesi hurmalar için hasat başladı!

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde cennet meyvesi hurmalar için hasat başladı. Türkiye'nin en fazla ''Trabzon Hurması'' yetiştirilen illeri arasında 2. sırada yer alan Adıyaman'da hurma üretimi her yıl yavaş yavaş arttırılarak yaygınlaştırılıyor. 

Her geçen yıl üretim alanı artırılarak yakın bir gelecekte Gölbaşı ilçesinin popüler tarım ürünleri arasında yerini alacak olan "Cennet meyvesi" olarak adlandırılan hurma hasadına Gölbaşı ilçesinde başladı.

ÜRETİLEN HURMALAR İLÇENİN SOSYO-EKONOMİK YAPISINA KATKISI BÜYÜK

Gölbaşı ilçesi Karaburun köyünde başlayan hurma hasadına Vali Osman Varol, Tarık Buğra Seyhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

5 bin 500 dekarlık üretim alanı ile üretim miktarı bakımında Türkiye’de 2. sırada yer alan Gölbaşı ilçesi başlayan hurma, ilçenin sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlıyor.
Vali Osman Varol ve beraberindekiler hasada katılarak hurma kopardı. Açıklamada bulunan Vali Osman Varol, “Trabzon Hurması özellikle son yıllarda popülaritesi artan bir ürün. İlimiz ise bu ürünün üretiminde söz sahibi. Özellikle Gölbaşı ilçemizde yoğunlaşan üretim her geçen gün artıyor. Adıyaman’da güzel bir tarım kültürü var. Devletimizde üretimi destekliyor. Katma değeri arttırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Geçmişte çok güzel işler yapılmış, bizlerde yeni projeler ortaya koyarak katma değeri arttıracağız” dedi.

 

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Cennet Meyvesi hurmalar için hasat başladı! - Resim : 1

5 BİN 500 DEKAR ALANDA 10 BİN TON REKOLTE BEKLİYORUZ

Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas ise, “Gölbaşı ilçemiz Adıyaman’da Trabzon hurmasının yetiştiriciliğinin lokasyon olarak yoğunlaştığı ilçemiz. Adıyaman’da 5 bin 500 dekar alanda bu yıl 10 bin ton rekolte bekliyoruz. Trabzon hurmasının pazarlama sorunu bulunmamaktadır. Hem yaş hem de kurutma yapılarak pazara sunulmaktadır” dedi.

 

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde Cennet Meyvesi hurmalar için hasat başladı! - Resim : 2