AFAD, Hırvatistan'a 100 konteyner ev gönderdi

AFAD, 29 Aralık'ta 6.3 şiddetinde depremle sarsılan Hırvatistan'a 100 konteyner ev gönderdi. 6.3'lük depremde 1 kişi hayatını kaybetmişti, çok sayıda evin de hasar gördüğü öğrenilmişti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Hırvatistan’da 29 Aralık’ta meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde etkilenen afetzedeler için 100 yaşam evi konteyner gönderdi.

Konteyner evler, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve DFDS Ro-Ro Lojistik işbirliği ile Zagreb’e ulaştırılmak üzere Pendik Limanı’nda gemiye yüklendi.

Pendik Limanı’nda düzenlenen törenle uğurlanan gemi, İtalya’nın Trieste Limanı’na ulaştıktan sonra buradan da UND üyesi firmaların çekicileri ile konteynerler, Hırvatistan’a ulaştırılacak.

"Başları sağ olsun"

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin depremin acısını bilen bir ülke olarak Hırvatistan’ın acısını paylaştığını belirterek, "Hırvatistanlı kardeşlerimize, Hırvatistan halkına AFAD’ın yardım evlerini gönderiyoruz. Bu konuda derneğimizin üyeleri, bu evleri Hırvatistan’a ulaştırmak için seferber oldular. DFDS’ye de teşekkür ediyorum. 50 araç bu operasyonda görev alıyor. 100 yaşam evini İtalya üzerinden, Hırvatistan’a ulaştıracağız. Hırvat halkına buradan selam gönderiyoruz. Başları sağolsun. Türkiye her zaman onların yanındadır." dedi.