Afyonkarahisar'daki deprem sonrası deprem uzmanından açıklama geldi: Bu iki ilçeye dikkat!

Bu sabah Afyonkarahisar'da 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut meydana gelen deprem sonrasında iki ilçeye dikkat çekti.

Afyonkarahisar'daki deprem sonrası deprem uzmanından açıklama geldi: Bu iki ilçeye dikkat!

Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, sosyal medya platformu üzerinden açıklamalarda bulundu.

İKİ İLÇEYE DİKKAT ÇEKTİ: DEPREM ÜRETECEK

Yakut, "Bu deprem sonrası büyük bir deprem olabilir mi? O bölgedeki kırılmamış noktalarda halen risk var. Ama elimde öyle aman aman bir emare değişikliği yok. Bölge süreci böyle tamamlar ve artçılarla sönümlenir gibi gözüküyor. Tabii ki bölge önemli bir hat. Mesela şöyle bahsetmek gerekirse işte Çay depremi sonrası ya da Sultandağı depremi sonrası Akşehir Fay Zonu dediğimiz Konya Akşehir'den Balıkesir Savaştepe'ye uzanan alan önemli bir alan. 1970 yılındaki Gediz depremi sonrası bu hat 5.5 ile 6 arasında bir deprem üretecek" dedi. 

 

 "Afyon'dan sonra artık Bigadiç ve Sındırgı'yı konuşabiliriz" konuşabiliriz diyen Yakut sözlerini şöyle sürdürdü;  

'4.5 İLE 5.8 ARASI BİR DEPREM YAŞANABİLİR'

"Bu bölgede Sındırgı, Bigadiç hattı bugün yaşanan deprem sonrası daha önemli hale gelmiş olabilir. Buraya dikkat etmek lazım. Dediğim gibi işte 4.5 ile 5.8 arası bir deprem ilerleyen süreçte yaşanabilir. Bu hemen olmaz, daha daha ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkar. Sistematik olarak elimizde uzun tarih aralığında ya da yaşanan envanterler var. Fethiye-Burdur fay zonu ister istemez içeriye doğru ivmelenmeyi öğretti bize. Hem Akdeniz'deki derin depremler hem de yine oniki adalar açıklarında meydana gelen derin ve sığ depremler bize gösterdi ki Anadolu altına ilerleyen Akdeniz tabanı, Antalya'dan yukarı Eskişehir'e kadar bir baskı yapıyor. 2000 ve 2002 yıllarındaki Sultandağı ve Çay depremleri sonrası Afyon merkez ve Konya Doğanhisar uzantısının yanı sıra özellikle Balıkesir Sındırgı, Bigadiç, Savaştepe bu kısımlar baskıdan etkilenebilir. Önemli hale gelmiş gibi gözüküyor" dedi.