AİHM kararı: Türkiye, FETÖ’cülere tazminat ödeyecek

AİHM, FETÖ'cülerle ilgili skandal bir karara imza attı. Karara göre Türkiye, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’den gözaltına alınan 427 hakim ve savcıya tazminat ödeyecek.

AİHM kararı: Türkiye, FETÖ’cülere tazminat ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), beş yıl önce gerçekleşen kanlı FETÖ darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve tutuklu yargılanan, 427 hakim ve savcının “kişilik haklarının ihlal edildiği“ne karar verdi.

Mahkeme, Türkiye hükümetini her bir hakim ve savcıya 5000'er Euro tazminat ödemeye mahkum ederken, toplam tazminat miktarı 2 milyon 135 bin Euro olarak belirlendi. 75805/16 ve devamındaki sayılarla birleştirilen dosyada, suçlu ya da suçsuzluğa bakılmadı ve tutuklu yargılanmalarının hak ihlali olduğuna karar verildi. Karar, Avrupa basınında geniş yankı buldu.

En üst mahkemeye uymak şart

Türkiye, AİHM kararlarını tanıdığı için bu tazminatı ödemek zorunda. AİHM'in bir üst mahkemesi de bulunmuyor. FETÖ'cü ya da FETÖ sempatizanı olmak suçundan gözaltına alınan ve tutuklu yargılanan hakim – savcıların, gerçekte FETÖ'cü olup olmadığına ilişkin esasa da girilmedi. Mahkeme olayı sadece “hak ihlali açısından” değerlendirirken, bu durum ileride başka davalara da örnek teşkil edebilir.