'Ferrari'si, 'Mercedes'i, 'Audi'si olanlar başvurdu

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüsle mücadele kapsamında dar gelirli insanlar için devreye sokulan 1000 liralık yardım için 'Ferrari'si, 'Mercedes'i, 'Audi'si olanların da başvurduğunu açıkladı.

'Ferrari'si, 'Mercedes'i, 'Audi'si olanlar başvurdu

Korona virüsle mücadele ve normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi'nin sorularını yanıtladı. 1 ve 2. faz kapsamında 4.4 milyon kişiye 1000 lira ödendiğini açıklayan Selçuk, 3. faz için başvuru sayısının 4.5 milyona ulaştığını açıkladı.

Selçuk, "1. ve 2. fazdan yararlananlara 1000 lira destek verdik. Onlar 3. fazda değerlendirilmeye alınmayacak dedik. Ailede memur olanlar, kamu işçisi olanlar ve bir de emekli başvuruları yine değerlendirilmeyecek dedik. Ama bu 4.5 milyonun neredeyse yarısına yakını, bizim değerlendirilmeyecek dediğimiz kesimden. Dolayısıyla başvuruların bir kısmı ön değerlendirmede elenmiş olacak" dedi.

100 büyükbaşı olan da başvurmuş

Bakan Selçuk'un Selviye anlattıkları şöyle;

Bakan Selçuk bu bilgileri paylaşırken, 1000 liralık yardıma başvuruda bulunan Ferrari sahibi geldi hatırıma. Başvuranlar arasında bu türlerin olup olmadığını sordum. “Ferrari sahibi olup müracaat edenler oldu. Audi’si, Mercedes’i olan, üzerinde mülkiyet görünenlerden müracaat edenler oldu” karşılığını verdi. Sadece lüks marka araç sahipleri değil, bazı hanelerin başvuruları arasında da benzer durumlar tespit edilmiş.

“Başvuruları hane bazlı değerlendiriyoruz. Kimi başvurularda görüyoruz ki hanedeki diğer kişilerin üzerinde kayıtlı yüklü miktarda mal varlığı var. Mesela bir başvuruda birinin üzerinde yüz tane büyükbaş olduğunu gördük.”

Peki bunlar 1000 liralık yardımdan yararlanacaklar mı? “Yüz büyükbaşı olana yardım verince bu kamu vicdanını zedeler. Biz o Ferrari’yi de reddetmişiz. Kamu vicdanını yaralayacak durumların önüne geçmek için yoğun gayret sarf ediyoruz.”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un sözleri çok açık ama bırakın incelemeyi, bu tür başvurusu olanlar daha ben Bakan’ın makam odasından çıkmadan elenmişti bile. Dul ve yetim aylığından bağış yapan Fatma Nine’ye bakıp Ferrari’si, Mercedes’i, Audi’si olanların 1000 lira için başvuruda bulunmasını aklım almıyor. O para senin arabanı yıkatmaz ama bir garibanın evine girse yüzünü güldürür.

Yine de FAZ-3 yardımlarını geniş kapsamlı tutuyorlar. Bakan Selçuk istiyor ki ihtiyacı olan herkes yararlansın. Çünkü bu yardım, muhtaç olanlara ilaveten koronavirüs nedeniyle dönemsel olarak ihtiyaç sahibi haline gelenler için de düşünülmüş.

Kısa çalışma ödeneği

Koronavirüsün işsizliğe neden olmaması için çok akıllıca adımlar atıldı. Bunlardan biri de kısa çalışma ödeneğiydi. Zehra Zümrüt Selçuk, “Ödemelere başladık. Paralarını almaya başladılar. Büyük bir çoğunluğu da haftaya tamamlanacak” dedi.

Cumhurbaşkanı'nın kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 maaşını vererek öncülük ettiği bir kampanya düzenlendi. Burada toplanan paraları sordum. Bakan ilk ağızdan açıklama yaptı.

“Orada toplanan rakam 1 milyar 800 milyonu geçti. Güzel bir kampanya oldu. Biz dünyaya şunu gösterdik. Zor zamanlarda herkes imece kültürüyle destek olabiliyor. ‘Biz bize yeteriz’ diyebiliyor. Özellikle ilk iki haftada yoğun bir teveccüh oldu. Bu bağışlar bakanlığımız altında toplandı. Bu para bankada, henüz kullanmadık. Onları sosyal yardımların hangi fazında kullanacağımız Cumhurbaşkanımızla da istişare ettikten sonra netleşecek. Ama şu anda bankada duruyor” dedi.

Huzurevlerinde 1300 vaka var

Koronavirüs ortaya çıktığında ilk olarak huzurevlerine kısıtlama getirilmişti. Bakan Selçuk, huzurevlerindeki son durumu şöyle açıkladı: “Süreç içinde vaka çıkan huzurevlerimiz oldu. Onları hemen hastaneye ulaştırdık. Şu anda hastaneye ulaştırdığımız vakaların neredeyse yarısı taburcu oldu. 90 yaşın üstünde, 102 yaşında olan büyüklerimiz vardı. Çok şükür taburcu ettik, şifa buldular. Tedavi süreçleri devam eden yaşlılarımız var. Toplam vaka sayımız 1030 oldu. Yarısına yakını tedavi sürecini geçirdi. Bir kısmının tedavisi sürüyor. Ama huzurevlerindeki vakalar bakımından, dünya ortalamasının altındayız.”

En son huzurevleri normalleşecek

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’la normalleşme sürecini de konuştuk. Normalleşme takvimi açıklandı. “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın başkanlığında tüm bakanlıklar bir normalleşme planı çıkarıyoruz. Çıkış stratejisi olarak tedbirlerimizi en geç esnetmeyi düşündüğümüz kuruluşumuz huzurevlerimiz ve engelli bakım merkezlerimiz olacak. Önce çocuklar, sonra kadınlar sonra da engelli ve yaşlılar gibi bir sıramız olacak” dedi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’la görüşmeden umutlu ayrıldım. Toparlanmanın hızlı olacağına inanıyor. Ama uyarıyor: Önlemlere sıkı sıkıya bağlı kalırsak...