AK Parti'de aday belirleme süreci hız kazandı! Komisyon aralık ayının ilk haftası kurulacak: Adayların ne zaman açıklanacağı belli oldu

AK Parti, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için belediye başkan adaylarını belirleyecek Aday Tespit Komisyonu'nu aralık ayının ilk haftasında kurmayı planlıyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki komisyon, temayül yoklaması, anketler ve geçmiş seçim sonuçlarını değerlendirerek adayları belirleyecek. Büyükşehir ve illerde 3 dönem kuralına takılan belediye başkanı bulunmazken, adaylar aralık ayı ortasından ocak ayı sonuna kadar açıklanacak.

AK Parti'de aday belirleme süreci hız kazandı! Komisyon aralık ayının ilk haftası kurulacak: Adayların ne zaman açıklanacağı belli oldu

AK Parti'de, yerel seçim için belediye başkan adaylarını belirleyecek Aday Tespit Komisyonu'nun, aralık ayının ilk haftası kurulması planlanıyor. Alınan bilgiye göre, partide, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne hazırlık çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda, 9-22 Kasım tarihlerinde aday adaylığı başvurularını alan ve 26 Kasım tarihinde temayül yoklamasını yapan partide, belediye başkan adaylarını belirleyecek Aday Tespit Komisyonu'nun kurulması çalışmalarına yoğunlaşıldı.

KOMİSYONUN ARALIK AYININ İLK HAFTASI KURULMASI PLANLANIYOR
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında oluşturulacak komisyonun, aralık ayının ilk haftası kurulması planlanıyor. Aday belirlemede temayül yoklaması, anketler ve geçmiş seçim sonuçlarını bir arada ele alacak komisyon, bu çerçevede AK Parti Teşkilat Başkanlığı ve ilgili ilin milletvekilinin görüşlerini de değerlendirecek.

BÜYÜKŞEHİR VE İLLERDE 3 DÖNEM KURALINA TAKILAN BELEDİYE BAŞKANI BULUNMUYOR
Komisyon, partinin tüm belediye başkan adaylarının belirlenerek ilan edilmesi sürecine kadar çalışmalarına devam edecek. Parti, adaylarını aralık ayının ortasından ocak ayının sonuna kadar peyderpey açıklamayı planlıyor. Bu arada partinin bazı ilçe belediye başkanları dışında büyükşehir ve illerde 3 dönem kuralına takılan belediye başkanı bulunmuyor.