Akbank'ta çöküntü giderilemedi! Son ödeme tarihi gelen vatandaşlar ne yapacak?

Akbank'ın web sitesi ve mobil uygulamasına girmek isteyen kullanıcılar hüsrana uğramıştı. Akbank'taki teknik sorunlar bugün de sürüyor. Son ödeme tarihi gelen kullanıcılar ise zorda. Akbank'tan yeni bir açıklama gelirken Akbank hisselerinde sabah saatlerinde düşüş gözlendi.

Akbank'ta çöküntü giderilemedi! Son ödeme tarihi gelen vatandaşlar ne yapacak?

Akbank'tan kredi çeken, kredi kartı kartı kullanan, faturalarının son ödeme tarihi gelen vatandaşların yoğun soruları üzerine Akbank'tan bir açıklama geldi.

Açıklamaya göre son ödeme tarihi 6 Temmuz 2021 olan kredi kartı borçlarının son ödeme tarihleri 7 Temmuz'a ertelendi. Krediler de faiz işletilmemesi, işleyen faizin geri ödenmesi kararı alındı.

Açıklamada şöyle denildi:

"06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır."

"06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Hisselerde düşüş

Akbank'ta web ve mobil uygulamalarında yaşanan teknik sorun bankanın hisselerine de yansıdı. Güne pozitif başlayan Borsa İstanbul'da diğer bankalarda yükselişler fark edilirken, Akbank hisselerinde düşüş gözlendi.