Yerlikaya ve İmamıoğlu'nun ardından AFAD'dan emir gibi uyarı: Çıkmayın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun AKOM'dan yaptığı kar uyarılarının ardından AFAD da acil bir uyarı yayınladı ve "Zorunlu olmadıkça yola çıkmayın" dedi. İstanbul Valisi Yerlikaya ise vatandaşlara kar fırtınasının başladığını duyurdu.

AFAD'dan emir gibi uyarı: Çıkmayın

İstanbul'da kar yağışı akşama doğru artmaya başladı. Zaman zaman kar fırtınası şeklinde görülen yağış nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında, nöbetçi personel bırakılmak suretiyle mesailerin 15:30’da sona erdirilmesi kararı alındı. Karar, İstanbul Valisi tarafından duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelinde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşlardan meteorolojik uyarıları takip ederek, zorunlu olmadıkça yola çıkmamalarını istedi.

 AFAD tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle kapalı bulunan yolların açılması ve vatandaşlara yardım ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Emniyet, Jandarma, 112, belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay, UMKE ve STK ekiplerinin çalışmalarının aralıksız devam ettiği belirtildi.

 Vatandaşların zorunlu olmadıkça yola çıkmaması istenen açıklamada, “Gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ilgili çalışma gruplarından toplamda 72 bin 81 personel, 33 bin 450 araç, makine ve teçhizat görevlendirilmiştir.

Düzce, Bolu, Sakarya, Aksaray, Şanlıurfa, Erzincan ve Sivas’ta olumsuz hava koşulları nedeniyle 6 bin 750 vatandaşımız yurtlarda misafir edilmiştir. Yurt genelinde 4 bin 603 kişinin mahsur kaldığı yerden alınarak güvenli bölgelere sevki sağlanmıştır. Bin 340 sıcak yemek, 32 bin 95 içecek, 15 bin 480 kumanya ve 20 bin 680 ikramlık dağıtımı yapılmıştır. Vatandaşlarımızın meteorolojik uyarıları takip ederek, bu uyarılar doğrultusunda zorunlu olmadıkça yola çıkmaması önem taşımaktadır. Olumsuz hava koşullarından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.