Alman Stern dergisinden küstah kapak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldılar

Alman Stern dergisi Türkiye'de gerçekleşecek seçimle ilgili skandal bir analiz hazırladı. Analizde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan dergi 'Kundakçı Erdoğan' başlıklı küstah bir kapak ile çıktı. Türkiye ve Erdoğan'ı hedef alan gerçek dışı ifadelerle dolu makalede, "Putin ve Batı ile müzakere ediyor, NATO'yu küçümsüyor ve Suriye'de savaş başlatıyor" denildi.

Alman Stern dergisinden küstah kapak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldılar

İngiliz The Economist ve ABD merkezli Bloomberg'den sonra bu kez de Alman Stern dergisi tepki çeken bir bir kapak ile okurlarının karşısına çıktı. 

Söz konusu dergi, 'Kundakçı Erdoğan' kapağı ile okurlarının karşısına çıkarken ''Erdoğan iktidarda kalabilmek için vicdansızca çatışmalar çıkarıyor. Kendi ülkesinde, Suriye'de ve ayrıca Almanya'da'' başlıklı bir yazı yayınladı. Yazıda 'Putin ve Batı ile müzakere ediyor, NATO'yu küçümsüyor ve Suriye'de savaş başlatıyor ama evinde güç için amansızca savaşması gerekiyor' denildi.

Alman Stern dergisinden küstah kapak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldılar - Resim : 1

''YENİLGİYİ KABUL EDER Mİ?''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna’dan Suriye’ye birçok ipi elinde tuttuğunu söyleyen Alman dergi küstah analizinde şu ifadelere yer verdi; ''Erdoğan bir seçim yenilgisini kabul eder mi? Partisi ortağı MHP askeriye ve emniyet güçlerine öylesine yerleşmiş durumda ki, kimi uzmanlar onun halkın aksi yöndeki tercihine rağmen iktidarda kalabileceğine dair spekülasyonlar yapıyor.''

Hatırlanacağı gibi İsveç'teki skandal eylemin ardından Erdoğan'ın İsveç'e NATO kapısını kapatması üzerine Bloomberg'den tepki çeken bir teklif gelmişti. ABD'nin önde gelen yayın organlarından Bloomberg'de NATO'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ittifakın genişlemesini geciktirmesine izin vermemesi gerektiği belirtildi. Analiz haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi siyasi çıkarlarını NATO'nun güvenliğinin önüne koyduğu belirtilirken skandal ifadelere yer verildi.

Alman Stern dergisinden küstah kapak! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldılar - Resim : 2

"İSVEÇ VE FİNLANDİYA KAYITSIZ ŞARTSIZ KABUL EDİLMELİ"

"NATO Erdoğan'ın genişlemeyi geciktirmesine izin vermemeli" başlıklı yazıda Türkiye için "kafa tutan ülke" olarak nitelendirdi. Yazıda, ayrıca, NATO'nun anlaşmazlığa son vermesi ve en yeni üyeleri kayıtsız şartsız kabul etmesi gerektiği belirtildi.

Bloomberg tarafından yayımlanan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de yapılacak seçimler öncesi milliyetçi tabandan destek almaya çalıştığı ve bu sebeple geri adım atmadığı belirtildi.

'ERDOĞAN NATO TOPLANTILARINDAN DIŞLANMALI'

Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye attığını öne süren Bloomberg, ABD ve Avrupa'nın bu sorunu çözmek zorunda olduğunu yazdı ve şu değerlendirmede bulundu; "Başkan Joe Biden, Türkiye'nin Kürt terörüyle ilgili endişelerini dile getirme hakkı olsa da bunun bedelinin NATO'yu güçlendirme çabalarını engellemek olmadığını açıkça ortaya koymalı."

Türkiye'nin İsveç'ten iade taleplerinin iki ülke arasında çözülmesi ve NATO sürecine dahil edilmemesi gerektiği kaydedilen Bloomberg, NATO liderlerinin 18 Mayıs'tan önce iki ülkenin üyeliğini onaylaması için Erdoğan'a baskı yapması gerektiği savunuldu.

Erdoğan direnirse ABD Kongresi'nin Türkiye'ye F-16 satışını durdurarak yanıt vermesi çağrısını da içeren yazıda, Türkiye'nin tatbikatlara katılımının sınırlanması, Erdoğan'ın NATO toplantılarından dışlanması ve hatta Türkiye'nin NATO'dan ihracı seçeneklerinin de masada olması gerektiği kaydedildi.

"MESAJ AÇIK OLMALI"

Yazı, 'Mesaj açık olmalı: grubun güvenliğine bilerek zarar veren bir ittifak üyesi asla bir müttefik değildir' ifadesiyle sona erdi.