Almanya'da işçi alımı yasası onaylandı! Nitelikli göçmen alınacak! İşçi alımı için şartlar ne?

Almanya işçi alımı için yasayı onayladı! İşçi alımı ve göç kolaylaştı. Almanya’da nitelikli iş gücü açığını kapatmak amacıyla yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı onayladı ve işçi alımının önünü açtı. Ülke Vasıflı iş gücü alacak. Peki, Almanya işçi alımı 2023 başvuruları başladı mı? Almanya işçi alımı başvuruları nasıl yapılacak? Almanya işçi alımı başvuru formu nerede? İşte detaylar…

Almanya'da işçi alımı yasası onaylandı! Nitelikli göçmen alınacak! İşçi alımı için şartlar ne?

Almanya’da işçi açığını kapatmak ve başka ülkelerden işçi alımı gerçekleştirebilmek için uzun süredir gündemde olan Nitelikli Göçmenlik Yasası'nı resmen onayladı. Türkiye’ye başta olmak üzere pek çok ülke vatandaşlarının beklediği yasanın onaylanmasıyla birlikte şimdiden alım için şartlar araştırılmaya başlandı.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya'da kalifiye iş gücü göçünün kolaylaştırılması için oluşturulan nitelikli göçmen stratejisine Bakanlar Kurulu'nun onay verdiği belirtildi. Açıklamada, birçok Alman şirketinin uzun süredir nitelikli çalışan bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı, nitelikli çalışan açığının 2022'de 1,98 milyon seviyesinde olduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada, "Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda sektörü ve şirketleri etkilemektedir. Nitelikli işçi eksikliği, Almanya'da refah için bir risk haline geldi." İfadelerine yer verildi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, konuya ilişkin değerlendirmesinde, nitelikli iş gücünü güvence altına almanın Almanya'nın önümüzdeki 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerinden biri olduğunu belirterek, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attıklarını belirtti.

İŞÇİ ALIMI İÇİN ŞARTLAR NE?

Nitelikli Göçmenlik Yasası ile aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelere ek olarak, nitelikli göçmeler için puan sistemini de getiriyor. Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar dikkate alınan kriterler arasında yer alıyor.