Almanya'dan koronavirüsle mücadele seferberliği: 50 milyon ücretsiz FFP2 maske dağıtılacak

Almanya'da yaşlıların ardından ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara 50 milyon FFP2 tipi maske ücretsiz olarak dağıtılacak. Ülkede pandeminin başından beri yaklaşık 5 milyon insan sosyal yardım alıyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Almanya’da yaşlıların ardından şimdi de ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 50 milyon FFP2 tipi maske ücretsiz olarak dağıtılacak.

Korona virüs salgını nedeni ile önlemlerin sıkılaştırıldığı Almanya’da hükümet ücretsiz maske dağıtımına devam ediyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn ile Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil yaptıkları ortak basın açıklamasında, yaşlıların ardından şimdi de ihtiyaç sahibi vatandaşlara toplam 50 milyon FFP2 tipi maskenin ücretsiz olarak dağıtılacağını duyurdu.

Kimlik kartıyla alabilecekler

Kişi başı 10 adet maske dağıtılacağını belirten Spahn, vatandaşların maskeleri bağlı bulundukları sağlık sigortası kurumlarından alacakları mektup ve kimlik kartıyla birlikte belirli bir süre içinde eczanelerden alabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Spahn, son günlerde salgınla alakalı olarak açıklanan rakamların cesaretlendirici olduğunu ifade ederek, salgının seyrinin düşüşe geçtiğini belirtti. Spahn, “Virüsün mutasyonları nedeniyle, artık toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda tıbbi koruyucu maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bundan dolayı da önlemlerini karşılayabilmek için olabildiğince ihtiyaç sahiplerine ve sosyal yardım alan vatandaşa yardımcı olmakla için maske hediye ederek destek olacağız" dedi.

Yaklaşık 5 milyon kişi sosyal yardım alıyor

Almanya'da yaklaşık 5 milyon kişi, sosyal yardım alıyor. Bu nedenle ücretsiz olarak dağıtılacak maskelerin sayısının 50 milyonu bulması bekleniyor. Almanya genelinde toplu taşıma araçlarında ve dükkanlar da cerrahi maske ve FFP2 tipi maske kullanılması zorunlu hale getirilmişti.

“Salgına karşı toplumsal ayrışma olmamalı”

Sosyal İşler Bakanı Heil ise yaptığı açıklamada, sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerinin tasarrufları olmadığı için salgına karşı korunma hususunda yetersiz kaldıklarını belirterek, salgına karşı toplumsal ayrışmanın olmaması gerektiğini ifade etti.