Ortak aday kim, ne zaman açıklanacak? Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı kim?

Ortak aday kim, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı belli oldu mu? Kamuoyunun gözü altılı masada! CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden oluşan altılı masa olarak bilinen Millet İttifakı ortak aday konusunda uzlaştı. Milyonlar Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını merak ederken ilk açıklama geldi. Ortak adayın açıklanacağı gün belli oldu. Peki, Ortak aday kim, ne zaman açıklanacak? Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı kim? İşte detaylar

Ortak aday kim, ne zaman açıklanacak? Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı kim?

Altılı masa adayı kim, ne zaman açıklanacak sorusu siyaset gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Milyonlar, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayını merak ederken, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi arasındaki trafik dikkatle takip ediliyor. Masada etraflıca değerlendirilen ortak aday konusu ile ilgili partiler arası trafik sürüyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğindeki toplantıya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Kamuoyunun merakla beklediği altılı masa adayı ile ilgili kulislerde öne çıkan isimler var. Henüz Millet İttifakı ser verip sır vermese de, partilerin öne çıkan isimlerinin açıklamaları, paylaşımlarıyla tahminler yürütülüyor.

ALTILI MASA ADAYI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2 Mart Perşembe günü yapılan 6'lı masanın 12'nci toplantısı 5,5 saat sürdü. Kritik görüşmenin ardından yapılan açıklamada, ortak aday konusunda uzlaşıldığı ve ismin 6 Mart'ta duyurulacağı belirtildi.

Açıklamada, "Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz." denildi.

6'lı masanın Pazartesi günü saat 14.00'de Saadet Partisi ev sahipliğinde bir kez daha toplanacağı, adayın da bu toplantı sonrası açıklanacağı bildirildi.

ORTAK ADAY KİM?

Kılıçdaroğlu, toplantıdan ayrılırken bazı gazetecilerin "Adaylığınız hayırlı olsun." şeklindeki sözlerini yanıtsız bıraktı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise "Aday kim?" sorusuna, "6 Mart'ta görüşmek üzere" karşılığını verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da toplantının ardından, "Ortak bir anlayışla mutabakata vardığımız değerli genel başkanların her birine teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu. Genel Başkanların yetkili kurulları bilgilendirmesi kapsamında hem CHP hem de İYİ Parti'de olağanüstü bir hareketlilik yaşandı.

Toplantının hemen ardından genel merkeze giden Kemal Kılıçdaroğlu bazı genel başkan yardımcılarıyla kısa süren bir toplantı yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun toplantıya ilişkin sadece "Herhangi bir sorun yok. İyi bir toplantı oldu" dediği öğrenildi.

İYİ PARTİ MASADAN AYRILIYOR MU?

Toplantı sonrası İYİ Parti'de de hareketlilik vardı.

Meral Akşener de parti kurmaylarıyla genel merkezde bir araya geldi.

İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı Ümit Dikbayır "Millet beşten büyüktür" paylaşımı yapıp sonra sildi.

İYİ PARTİ MANSUR YAVAŞ’I MI İSTİYOR?

Dikbayır, sosyal medya hesabı üzerinden “Biz bu kutlu yola çıkarken sadece ve sadece milletimize söz verdik, güvendik. And olsun şart olsun milletimizi yanıltmayacağız. Milletimiz ne derse o…” paylaşımı yaptı.

İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekili Erhan Usta da "Bir isim üstünde uzlaşılmamış diye düşünüyorum" dedi.