Altın değerinde olan safran için hem Safranbolu hem Karabük kollarını sıvadı, hedef büyük!

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasının Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak olarak yürüttüğü "Lavanta Kokulu Safran Bahçesi Projesi' kapsamında üretilecek olan safranların hasadına başlandı. Ortak olarak yürütülen proje kapsamında başarı elde etmeyi hedefleyen Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cengiz Ünal hasat için beklentilerinin büyük olduğunu ifade etti.

Altın değerinde olan safran için hem Safranbolu hem Karabük kollarını sıvadı, hedef büyük!

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasının Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ortak olarak yürüttüğü proje ile safran üretimin artması hedefleniyor. Proje kapsamında en büyük hedeflerinin gelecek yıllara oranla kapasiteyi arttırmak olduğunu ifade eden Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cengiz Ünal, projeden umutlu olduklarını ve verimi arttıracaklarını ifade etti.

''SAFRANIN ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIRILMALI''

Başkan Ünal, “Yaklaşık 50 dönüm arazi üzerine kurulan 'Lavanta Kokulu Safran Bahçemizde' safran hasadına başladık. Dünyanın en pahalı baharatı olan ve ilçemize adını veren safran çiçeğimiz yaklaşık olarak 45 gün daha çiçek açacaktır. Proje üzerine yaptığımız çok amaçlı binamız geçtiğimiz aylarda hizmete girmişti, önümüzdeki bahar aylarında da peyzaj projemizi gerçekleştirerek Safranbolu’muza yakışır bir projeyi halkımıza kazandırmış olacağız. Bu proje hepimizin projesidir. Tüm yıl boyunca Safranbolu’dan talep edilen ürün üretilemediğinden, safranın üretim kapasitesini artırarak gözbebeği çiçeğimizi yarınlara taşımak birinci önceliğimizdir. Karabük’ümüzün tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan idarecilerimizi çalışanlarımızı, üyelerimizi vakti olan tüm hemşehrilerimizi bu görsel şölene bekliyoruz"  ifadelerini kullandı.

 

Altın değerinde olan safran için hem Safranbolu hem Karabük kollarını sıvadı, hedef büyük! - Resim : 1