Aman dikkat! Türkiye'deki elektronik sigaralardaki korkunç tehlike

Birleşmiş Milletler Dünya 2023 Uyuşturucu Raporu'nda, Türkiye'deki bazı elektronik sigaraların içinde sentetik esrar olduğu belirtildi. Birçok hastalığa davetiye çıkaran elektronik sigaranın 34 ülkede satışı yasaklandı.

Aman dikkat! Türkiye'deki elektronik sigaralardaki korkunç tehlike

Birleşmiş Milletler Dünya 2023 Uyuşturucu Raporu'nda Türkiye ile ilgili çarpıcı bir bilgiye dikkat çekildi. Ntv'de yer alan habere göre raporda, Türkiye'deki bazı elektronik sigaraların içinde sentetik esrar olduğu belirtildi. Raporda yer alan bu tehlikeyi ise Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi Sevil Atasoy gündeme taşıdı. 

Sentetik madde olmasa da dahi elektronik sigaranın zararlı olduğuna dikkat çeken Sevil Atasoy, "Elektronik sigara içenlerin aslında zararsız birşey içtiğini de zannetmemek lazım esasen kendisi içine herhangi bir madde ilave edilmemiş olsa bile zaten zararlıdır. Elektronik sigaralar bir de bunun içinde herhangi bir sentetik kanabinoid bulunursa bu çok daha büyük tehlike." dedi.

Tütün ürünleri yerine daha masum diye tercih edilen elektronik sigaralar içerdiği kimyasallar nedeniyle solunum yolu rahatsızlıklarından kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına sağlık açısından birçok olumsuzluğa neden oluyor. Gençlerde ise beyin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

34 ülkede satışı yasaklanan elektronik sigaralarla ilgili Dünya Sağlık Örgütü acil eylem çağrısında bulunuyor.