Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan bir vatandaş doğanın içinde yaralı ve yavru bir tilki ile karşılaştı. Zor durumdaki yavruyu eve götüren vatandaş tedavi ettiği minik yavruya kümesini emanet etti. Kümes başında nöbet tutan minik tlkiyi gören herkes küçük dilini yuttu.
SAĞLIĞINA KAVUŞMASI BEKLENİYOR
Uysal ailesinin bahçesinde güvercinlerle aynı kümesleri paylaşıp adeta kümes bekçisi olan sevimli tilki sağlığına kavuştuktan sonra ait olduğu doğaya salınacak.
MİNİK TİLKİ YARALANDI
Suluova'da 3 gün önce iki tilkiye araç çarptı. Biri telef oldu, diğeri yaralandı. Olayı gören arkadaşları daha önce benzer durumlarda hayvanlara yardım etmesiyle bilinen Sefa Uysal’a haber verdi.
ELLERİ İLE BESLEDİ
Geç saatlerde yavru tilkiyi evine götüren Uysal, komadaki hayvanı sobanın karşısına alıp sabaha kadar kendine gelmesini bekledi. Su ve süt verip toparlanmasını sağladı. Ayrıca hayvanlarına kullandığı ilaçlardan sürerek üzerindeki parazitlerden de arındırdı.
‘Umut’ adı verilen yavru tilki, köpek ve güvercinlerin bulunduğu bahçede kümese konuldu. Kısa sürede güvercinlere de alıştı.
Bu durumu şaşıran 30 yaşındaki Uysal, “Doğada avcı olan tilki, bizim burada kümes bekçisi oldu” dedi.
''MUHTAÇ HAYVANLARA YARDIM EDİYORUM''
Hayatını kurtardığı sevimli misafirini bir süre sonra ait olduğu doğaya salmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şubesi görevlilerine teslim edeceğini belirten Uysal, “Bu şekilde muhtaç hayvanlara sürekli yardım ediyorum.
Tilkinin de hayatını kurtardığım için mutluyum. Tamamen iyileştikten sonra salacağız. Çünkü doğa hayvanı doğaya aittir” diye konuştu.