Ekvador yerlilerinde ilk koronavirüs vakası görüldü

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını, Amazon Ormanları'ndaki dış dünyadan izole yaşayan yerlilere de bulaştı. Waorani kabilesinde ilk korona virüs vakası tespit edildi.

Kaynak: DHA

Sosyal mesafe uyarılarında bulunulan, temasın en aza indirilmesi istenen virüs Amazon Ormanları'nda dış dünya ile bağı olmayan bir kabileye sıçradı. Virüsün kabileye nasıl bulaştığı bilinmiyor. Ekvator Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ekvator’da Amazon Ormanları’nda dış dünyadan uzakta ve izole yaşayan Waorani kabilesindeki 17 yaşında hamile genç bir kadında korona virüs tespit edildiği belirtildi.

Ekvator Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ekvator’da Amazon Ormanları'nda dış dünyadan uzakta ve izole yaşayan Waorani kabilesindeki 17 yaşında hamile genç bir kadında korona virüs tespit edildiği belirtildi. Genç kadının başkent Kito'daki Nueva Aurora Luz Elena Arismendi Gíneco Kadın Doğum Hastanesi'ne kaldırıldığı duyuruldu. Öte yandan, genç kadında virüs tespit edilmesinin ardından kabiledeki 40 kişide daha ve bunların 6'sında semptomların görüldüğü kaydedildi.

Ekvator'da son durum

Ekvator’da son verilere göre korona virüs nedeniyle 2 bin 736 kişi hayatını kaybederken; ülkede toplam vaka sayısının 33 bin 182 olduğu açıklandı.