Korona virüse karşı aşı umudu: CoVAXIX... Diğer adıyla DNA aşısı... Bulaşıcılığını bitiriyor

Danimarkalı bilim insanı Prof.Dr. Anders Fomsggaard korona virüsle enfekte olmuş hücreleri ortadan kaldırarak virüse karşı hücre bağışıklığını artıran bir aşı geliştirdiklerini açıkladı.

Kaynak: tv100.com

Dünyanın dört bir yanında koronavirüse karşı aşı ve ilaç bulma çabaları sürerken Danimarka'dan ilginç bir haber geldi.

Danimarka'daki SSI Enstitüsü, kovid-19 aşısı geliştirme yolunda önemli bir yol aldıklarını açıkladı.

Aşıya CoVAXIX adını veren bilim insanları, bunun bir çeşit DNA aşısını olduğunu belirtiyior.

"Çok güvenli" olduğu iddia edilen aşının farelerde başarılı sonuç verdiği belirtiliyor.

Umut vadeden aşı projeleri arasına alınan CoVAXIX'in SARS-CoV-2 virüsüyle başarılı bir biçimde mücadele ettiği ve bağışıklık sağladığı, virüsü nötralize eden antikor geliştirilmesine yardımcı olduğu anlatılıyor.

Baş Virolog Prof.Dr. Anders Fomsgaard'a göre aşı enfekte olmuş hücreleri ortadan kaldırarak virüse karşı hücre bağışıklığını artırıyor.

"Bağışıklık sistemi aşımıza yanıt verdi" diyen Prof.Fomsgaard aşının sadece COVID-19'u nötralize etmekle kalmadığını ayrıca antikor oluşumuna da yol açtığını böylece ikinci bir enfekte halinde vücudun virüsle kendi başına savaşmasını sağladığını savunuyor.

Hücre bağışıklığının sağlanması halinde virüsün üremesi doğal olarak yavaşlıyor ayrıca bulaşıcılığını da önlemeye yardımcı oluyor.

Fareler üzerinde yapılan deneylerin ardından aşının şimdi de maymunlar üzerinde deneneceği öğrenildi.

İnsanlar üzerinde denemelerin başlamasının ise zaman alması bekleniyor. Elde edilen bilgiye göre insanlar üzerindeki ilk denemelerin ancak 2020 sonbaharı ile 2021 başları arasındaki dönemde başlaması bekleniyor.

Danimarka'da şu ana kadar 13 binin üzerinde vaka ve yaklaşık 600 kayıp yaşandı. Dünya çapındaysa 13 milyon 700 bin vaka ve 586 bin ölüm gerçekleşti.

Serdar Ortaç'ın eski eşinden iç çamaşırsız poz! Karan Özçivit'ten kahkaha attıran cevap! 7 Aralık reyting sonuçları açıklandı! Zirvede... Sigaraya zam geldi mi? Sigara zammı ne kadar oldu? Ezgi Çağlar'dan dudak ısırtan paylaşım! Hafsanur Sancaktutan süper minisiyle mest etti