Antalya'nın örtüaltı kavunları için hasat başladı

Antalya'nın Serik ilçesinde örtüaltı kavunlar için hasat başladı. Üretici tarafından toplanan kavunların il fiyatı 15 TL olarak belirlendi. Fiyatların ilerleyen zamanlarda hasattan verim elde edildikçe düşmesi bekleniyor.

Antalya'nın örtüaltı kavunları için hasat başladı

Antalya'nın Serik ilçesinde örtüaltında yetişen kavunların hasadı başladı. Üretici tarafından özenle yetiştirilen kavunlar 15 liradan satışa sunuluyor. Fiyatların ilerleyen zamanlarda düşmesi bekleniyor. 

Türkiye'nin en önemli örtü altı yetiştiriciliği yapılan Antalya’nın Serik ilçesinde örtüaltı kavun hasadı başladı. Beklentilerini karşılayan fiyatlar ise üreticinin yüzünü güldürdü. Havaların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile bu yıl üretimi olumlu etkilediğini belirten Ziraat Mühendisi Orhan Dilsiz, "Havaların sıcak gitmesi üretimi olumlu etkiliyor. Ürün tutum ve pazar açısından daha iyiye gidiyor. Şu an herhangi bir sıkıntımız yok. İnşallah pazarımız da böyle devam ederse üreticimizin yüzü gülecek" dedi.

''HER ZAMAN YERLİ ÜRETİMDEN YANAYIZ''

5 Eylül'de dikimi gerçekleştirilen kavunların hasadının başladığını ve yerli üretime destek verilmesi gerektiğini belirten Ziraat Mühendisi Orhan Dilsiz, "Amacımız yerli üretimi daha fazla ileri taşımak. Bu alanda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Her zaman yerli üretimden yanayız. Bugün burada ilk hasadımızı gerçekleştirmekteyiz. Yaklaşık 2 dönüm alandan 10 ila 12 ton arasında ürün beklemekteyiz. Buranın dikim zamanı 5 Eylül. Yaklaşık 2,5 ay sonrası hasadımızı yapmaktayız. Bu hasat zamanına kadar üreticilerimizin bitkisel zararlara karşı mücadelesi devam etmekte. Kırmızı örümcek ve beyaz sinek, üretimi olumsuz etkileyen zararlılar” dedi.

Antalya'nın örtüaltı kavunları için hasat başladı - Resim : 1

''HAVALARIN SICAK GİTMESİ ÜRETİMİ OLUMLU ETKİLİYOR''

Dilsiz, fiyatın şu anda kavunda 15 lira olduğunu aktararak, "İnşallah böyle devam eder. Havaların sıcak gitmesi üretimi olumlu etkiliyor. Ürün tutum ve pazar açısından daha iyiye gidiyor. Şu an herhangi bir sıkıntımız yok. Pazarımız da böyle devam ederse üreticimizin yüzü gülecek" şeklinde konuştu.

Tarım işçisi Mustafa Ünal ise, "Yerli kavun tüketerek Türk çiftçisine destek olun. Bu lezzetli kavunlardan yiyin" şeklinde konuştu.

 

Antalya'nın örtüaltı kavunları için hasat başladı - Resim : 2