2 bin 300 yıllık tarihi eser kanalizasyondan çıktı

Antik Yunan Tanrısı Hermes'e ait büst, Yunanistan'da yapılan kanalizasyon çalışmalarında tesadüfen bulundu. Yunan Kültür Bakanlığı 2300 yıllık olduğu tespit edilen büstün yıpranmadan, orijinalliğini koruyarak bugüne geldiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Yunan Hermes

 Yunanistan’ın başkenti Atina’da kanalizasyon çalışmaları sırasında bir tarihi eser bulundu. 2 bin 300 yıl öncesine ait bu eserin antik Yunan'da kutsal sayılan Tanrı Hermes'in tasviri olduğu açıklandı.

France 24'ın haberine göre MÖ beşinci yüzyılın ikinci yarısında (MÖ 450-400) eserler veren ve eserlerinin ince detaylara yer vermesiyle tanınan Yunan heykeltıraş Alcamenes tarafından yapıldığı düşünülen heykel hakkında yapılan açıklamada, "MÖ 4. yüzyıl sonlarına veya MÖ 3. yüzyıl başlarına ait orijinal sanat eserinin" iyi durumda olduğu belirtildi.

Mitolojide karşılığı Merkür

Zeus ile Maia’nın oğlu olan Hermes tanrıların en kurnazı ve hızlısı olarak bilinmektedir. Bu kurnaz tanrının Roma mitolojisindeki karşılığı Merkür’dür. 7 telli liri ve kavalı icat eden Hermes, Zeus’un habercisi olarak görev yapar. Ticaret yapanlara kılavuzluk etmek ve dünyanın neresinde olursa olsun yolcuların özgür hakkını korumak gibi görevleri de vardır. Önemli görevlerinden biri de ölenleri ruhlarını yer altı ülkesine götürmektir.