Araç kullananlar dikkat! Yeni oranlar

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yeni yılda gelecek zam oranı belli oldu. İşte yılın başından itibaren devreye girecek MTV oranları...

Araç kullananlar dikkat! Yeni oranlar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyatlarının Ekim ayı itibariyle 12 aylık ortalamasını yüzde 9,11 olarak açıklamasının ardından, yeniden değerleme oranı da belli oldu.

Yıl başından itibaren diğer vergilerde olacağı gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) de bu oranlara göre, 2018 yılında sonra trafiğe çıkan araçlarda motor hacmi 1.3 litrenin altında kalanlar ve vergisiz fiyatı 56 bin 519 bin TL'nin altında olanlar artık bin 52 TL yıllık MTV ödeyecek.

Türkiye'de en çok satılan araç gruplarının MTV değişimlerine bakıldığında, 1-3 yaş aralığında ve fakat motor hacmi 1.3 litre ile 1.6 litre arasında kalan ve vergisiz fiyatı 56 bin 519 lirayı aşmayan otomobillerin sahipleri ise yeni yılda bin 831 TL yıllık MTV ödeyecek.

Aynı gruba giren fakat vergisiz fiyatı 56 bin 519 TL ile 99 bin 72 TL aralığında olan araçların MTV'si de yıl başından itibaren 2 bin 14 TL olacak. Söz konusu motor hacminde olup, vergisiz fiyatı 99 bin 72 TL'yi aşan araçların sahipleri ise yeni yıldan itibaren 2 bin 197 TL MTV ödeyecek.

 Trafiğe 1 Ocak 2018 sonrası tescil edilen motorlu vasıtaların MTV oranı hesaplanırken yaş ve motor hacminin yanı sıra araçların matrah değeri de göz önüne alınıyor. Buna göre, trafiğe 2018'den önce çıkan araçların MTV tutarı hesaplanırken sadece motor hacmi ve aracın yaşına bakılıyor.