Asgari ücret, memur ve emekli zammı… AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler, net tarihi verdi

AK Parti’de bugün Meclis Grubu Başkanlığı’na atanan Abdullah Güler’den son dakika açıklaması geldi. Güler, asgari ücret zammı ve en düşük emekli maaşı üzerindeki aylıklarda refah payı düzenlemesinin hayata geçirileceğini söyledi. Güler, 15 Temmuz tarihini işaret ederek, “En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak" dedi.

Asgari ücret, memur ve emekli zammı… AK Parti Meclis Grup Başkanı Abdullah Güler, net tarihi verdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. Dönem dün resmen başladı. AK Parti Meclis Grubu Başkanlığı’na ise Abdullah Güler getirildi. Görevi İsmet Yılmaz’dan devralan Güler milyonların en çok merak ettiği konular hakkında çok net mesajlar verdi ve asgari ücret, memur zammı ve emekli zammı için önemli açıklamalarda bulundu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabine üyelerini bu akşam açıklamasıyla hükümetin ilk atacağı adımlar ekonomi kanadında olacak. Meclis’in işleyiş takvimi de bu kapsamda oldukça yoğun geçecek. NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Güler maaşlara yapılacak refah payı artışı için, “Temmuz ortasına kadar ekonomik olarak vaatlerimizi içerecek gerek emeklilere gerek asgari ücret ile çalışanlar gerek memur maaşlarının 22 bin liraya yükseltilmesi vaatlerimiz konusunda çalışmalarımızı arkadaşlarımız devam ettiriyor” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ MAAŞLARINA REFAH PAYI DÜZENLEMESİ

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi sonrası üzerinde aylık alanlar için de düzenleme yapılacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. “En düşük maaşın üzerinde aylık alanların kriter ve özlük hakları en düşük maaş alanlarla eşitlendi” diyen Güler, “Refah payının dağıtımı ile beraber çalışma yapılıyor. 15 Temmuz hem memurlar hem de memur emeklileri açısından önem arz ediyor. O tarihe kadar en azından bu vaatlerimizi içeren bir kanun tasarısını görüşmüş olacağız” dedi.

"MECLİS TATİLE GİRMEDEN ÖNCE DÜZENLEMEYİ YAPARIZ"

Bu konuda bizim de geçen yasama döneminde de bir yasal düzenleme yapmıştık fiyatları etkileme noktasında bu tür eylemde bulunanlarla ilgili 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını getirmiştik. Yine stokçuluğa yönelik olarak da geçen yasama döneminde düzenleme yapmıştık. Yine bunların da etki analizleri ile beraber bunu da çalışıyoruz. Ortaya net bir şey çıkarsa Meclis tatile girmeden önce de bu düzenlemeyi yaparız.

Sadece kira değil diğer tüketicinin doğrudan temasta bulunduğu her türlü fiyat artışlarına yönelik bir düzenleme mutlaka gündeme gelecektir. Gelir kalemlerinde artış öngörürken mutlaka hayat pahalılığı ve fiyat artışlarının artması noktasında da bir kararlılığı vardı bunu da bir bütünleştirici parça olarak görmemiz lazım."