Aşırı kahve beyni yavaşlatıyor

İsviçre’deki Basel Üniversitesinde yapılan bir araştırma, aşırı kahve içenlerin beyni yavaşlattığını ortaya koydu.

Aşırı kahve beyni yavaşlatıyor

İsviçre’deki Basel Üniversitesinde yapılan bir araştırma, aşırı kahve içenlerin beyninde önemli bir sorunun ortaya çıktığını gösterdi. Araştırmaya göre düzenli bir şekilde aşırı kahve tüketmek, beyindeki gri madde hacmini azaltarak, bilgiyi işleme yeteneğinin zayıflamasına yol açıyor.

Daily Mail gazetesine göre çalışmada, 20 gönüllüye 10 gün boyunca günde yaklaşık dört veya beş küçük fincan kahveye eşdeğer 150 miligramlık üç kafein tableti verildi. Araştırmacılar, beynin en dış katmanında veya kortekste bulunarak bilgiyi işlemeye hizmet eden gri maddede azalma olduğunu tespit etti. Çalışma ekibi bu etkinin geçici olduğunu vurgulayarak, katılımcıların 10 gün boyunca kafeinden yoksun bırakılmasıyla bu etkinin değiştiğini ifade etti.

Basel Üniversitesi’nden Dr. Carolin Reichert, “Sonuçlarımız, her gün kafein tüketmenin beynin üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu anlamına gelmiyor. Ancak günlük kafein tüketimi açıkça bilişsel donanımımızı etkiliyor. Bu konunun önemi ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

Araştırmacılar ayrıca, elektroensefalografi (EEG) kullanarak katılımcıların uyku kalitesini de inceledi ve tüketilen kafeinin uykusuzluğa neden olmadığını gözlemledi. Bu hafta yapılan bir başka çalışma, uzun süreli yoğun kahve tüketiminin kandaki yağ miktarını artırabileceğini, bunun da kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceğini gösterdi.