İspanyol takımlarına ‘vergi’ şoku

Avrupa Adalet Divanı, dört takımın kar amacı gütmeyen kuruluş olarak faaliyet göstererek diğer takımlara göre düşük vergi ödemelerinin hukuki olmadığına karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, İspanya’da Barcelona, Real Madrid, Athletic Bilbao ve Osasuna’nın kar amacı gütmeyen kuruluş olarak faaliyet göstererek diğer spor takımlarına kıyasla daha düşük vergi ödemelerinin hukuki olmadığına ve söz konusu takımları diğerlerine göre avantajlı duruma getirdiğine karar verdi.

AB Komisyonu’nun takımların ödenmemiş vergi farklarının iadesi talebini uygun bulan mahkeme, bunun aksi yönde karar veren alt mahkeme kararını iptal etti.

Ne olmuştu?

Söz konusu dört takım, uzun yıllar boyunca kar amacı gütmeyen kuruluş olarak faaliyet göstererek yüzde 25 oranında vergi ödüyordu. Diğer takımlar ise şirket oldukları için yüzde 30 oranında vergiye tabi durumdaydı.

İspanya’da bazı futbol kulüplerinin faydalanabildiği vergi muafiyeti sistemi, 2016 yılında AB Komisyonu tarafından kamu destek kurallarına aykırı bulunmuştu. Üst mahkeme bu kararı bozmuş oldu. Söz konusu takımların geçmişe dönük milyonlarca euro vergi ödemesi gerekecek.