MİT ve polisin ortak operasyonuyla yakalandı

Avrupa’nın en büyük göçmen kaçakçısı olarak tanınan Iraklı Ekber Ömer Tevfik ve 24 adamı, MİT ve polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonlarla yakalandı. Kaçakçılık örgütünün, Irak ve Suriye’de PKK-YPG ile koordineli hareket ettiği tespit edildi.

Google Haberlere Abone ol

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uluslararası göçmen kaçakçılarına yönelik çalışma başlattı.

Operasyonda 7 tekne, 6 araç ve can yeleklerine el konuldu

Polis, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ile ortak operasyona imza attı. İstanbul merkezli İzmir Muğla Balıkesir ve Çanakkale'de kara ve denizde yapılan operasyonlarda 24 şahıs gözaltına alındı. Örgüt lideri Ekber Ömer Tevfik ise İstanbul'da lüks bir rezidansta polis ekiplerince gözaltına alındı. Operasyonda 6 araç, 7 tekne ve çok sayıda can yeleğine el konuldu. Söz konusu suç örgütünün, bir göçmenin illegal yollarla yurt dışına geçişi için ortalama 3 bin ile 5 bin Avro para aldıkları, bu faaliyetlerden yıllık ortalama 2 milyon avro haksız kazanç elde ettikleri değerlendirildi.

Kaçakçılık örgütü, 1 yıl boyunca takibe alındı

Avrupa’nın en büyük göçmen kaçakçısı olduğu ifade edilen Iraklı Ekber Ömer Tevfik ve adamlarını 1 yıl boyunca takibe alan polis, çarpıcı detaylara ulaştı.

İstanbul polisi, söz konusu örgüte yönelik teknik-takip ve izleme faaliyetleriyle şebekenin çalışmalarını adım adım izledi. Örgüt, özellikle Afganistan ve Kuzey Irak uyruklu göçmenlerin Türkiye’ye geçişini sağlayarak buradan da yüksek paralar karşılığında önce Yunanistan’a, ardından da İtalya ve diğer Avrupa ülkelerine kaçırdıkları tespit edildi. Bununla beraber, uluslararası faaliyet yürüten örgütün, zaman zaman Yunanistan’dan temin ettiği göçmenleri de farklı Avrupa ülkelerine kaçırdığı anlaşıldı. Kaçakçılık örgütünün, Ukrayna ve Yunanistan’daki göçmen kaçakçılığı baronları ile ortak çalıştıkları tespit edildi.

Yöneticiliğini Iraklı ve Ukraynalı şüphelilerin oluşturduğu uluslararası göçmen kaçakçılığı örgütünün, Türkiye üzerinden Avrupa’nın birçok ülkesine düzensiz göçmenleri illegal olarak gönderdiğini, açık denizdeki ölümlerden de sorumlu olduklarını belirlendi.

Soruşturmada örgütün liderliğini aslen Irak’lı Ekber Ömer Tevfik’in yaptığını ve uluslararası düzeyde göçmen kaçakçılığı faaliyetlerini elinde bulundurduğunu ortaya çıkaran polis, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Ukrayna, İngiltere ve İtalya’daki muhataplarıyla temasa geçerek örgütün yurt dışı faaliyetlerini deşifre etti.

Kaçakçılık örgütü, terör örgütü PKK/YPG ile ortak çalışıyor

Kaçakçılık şebekesinin lider kadrosunun ağırlıklı olarak Iraklılardan oluşan örgütün üst yönetiminin sıkı bir hiyerarşik yapı içerisinde oldukları, referanslı olan göçmenleri seçerek kaçakçılık faaliyeti yaptıkları, taşeron olarak diğer göçmen kaçakçılarına da iş yaptırdıkları tespit edilmiş olmakla beraber; Irak ve Suriye’de PKK-YPG ile koordineli oldukları, yine yurt dışında da adı geçen örgüt militanları veya iltisaklı bağlantıları ile başta Yunanistan, İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine illegal olarak düzensiz göçmen gönderdikleri tespit edildi.

20 kaçakçı tutuklandı

25 Mayıs tarihinde İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen örgütün tamamı lider ve organizatör kadrosunda bulunan şüphelilere yönelik “1. Dalga” operasyona özel harekat polis de katıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının da yer aldığı operasyonlarda, yurt dışına kaçmaya çalışan bir tekne seyir halindeyken yakalanırken, 6’sı yabancı uyruklu 25 kişi yakalandı.
Emniyetteki işlemlerinin ardından Bakırköy Adliyesine sevk edilen zanlılardan 2 şüpheli savcılıktan serbest kalırken, 3 kişi “adli kontrol” şartıyla salıverildi. Örgüt lideri Ekber Ömer Tevfik ve yöneticisi konumunda bulunan şüphelilerin de aralarında olduğu 20 kaçakçı tutuklandı.