Ayçiçek yağı fiyatları uçtu! Yağ hırsızları türedi

Pandeminin getirdiği tedarik zinciri krizi sonrası tüm dünyada ayçiçek yağı fiyatları adeta uçtu. Fiyatlardaki bu baş döndüren artış hırsızlık vakalarını beraberinde getirdi. Öyle ki; artık kimse tezgahın altına ayçiçeği yağı koymuyor. Hatta bazı marketler ayçiçek yağına alarm takıyor.

Ayçiçek yağı fiyatları uçtu! Yağ hırsızları türedi

Ayçiçek yağı fiyatlarında süre gelen zamlar nedeniyle ayçiçek yağı da eskisinden çok daha değerli hale geldi. Bu nedenle hırsızlık vakaları da arttı. Özellikle ABD'de bazı evlerden ve restoranlardan kullanılmış ya da teneke halinde yağlar çalındığı yönünde gelen ihbarlar arttı. Vatandaşlar ve restoranlar artık Ayçiçek yağını daha güvenli yerler sakladı. Geçtiğimiz dönemde de ülkemizde bazı zincir marketler ayçiçek yağına alarm takmıştı. 

Çaldıkları yağ 30 bin dolar değerinde 

New York'taki Buffalo Biodiesel'in başkanı Sumit Majumdar, hırsızların sadece bir restorandan 30 bin dolar değerinde kullanılmış yağ çaldığını söyledi.

Twitter'da yağ hırsızlığı hakkında paylaşımlarda bulunan Buffalo Biodiesel şirketi, yalnızca son 24 saat içinde New York'ta yedi restorandan kullanılmış yağ çalındığını duyurdu.