Az pişmiş et yiyen adamın beyninden tenya yumurtası çıktı!

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan 52 yaşındaki adam, her zaman kullandığı ilaçları kullanmasına rağmen son zamanlarda sıklıkla baş ağrısı çekmesi üzerine, migrenden şüphelenerek doktora gitti.

Az pişmiş et yiyen adamın beyninden tenya yumurtası çıktı!

Şikayetlerinin üzerine doktorlar hasta üzerinde araştırma yaptılar. Doktorlar hastanın beyninin her iki yanında çok sayıda kist olduğunu tespit ederken, kistlerin tenya yumurtaları olduğunu, tenyanın ise kafatasının altındaki dokuyu tahriş ettiğini söylediler.

 VÜCUDUNDA ÇOK SAYIDA TENYA YUMURTASI TESPİT EDİLDİ

Hasta, yemek tercihlerinde az pişmiş eti sevdiğini söylemesiyle tenyanın vücuduna nasıl girdiği de ortaya çıkmış oldu.Doktorlar, yaptıkları araştırmaların ardından adama nörosistiserkoz tanısını koydular. Bu tanı, tenyanın larva yumurtalarının vücudun çeşitli yerlerinde görülmesinin ardından konuldu.

Az pişmiş et yiyen adamın beyninden tenya yumurtası çıktı! - Resim : 1

TENYALAR BEYNE DOĞRU İLERLEDİ

Uzmanlar, tenya parazitinin, hastanın az pişmiş eti yedikten sonra vücuduna girdiğini kan dolaşımı sayesinde beyne doğru ilerlediğini düşünüyorlar. Sağlık görevlileri, "Hastanın hayatı boyunca az pişmiş et tercih etmesi bu duruma yol açmış olabilir" dedi.

HASTA YOĞUN BAKIMA ALINDI

 Hasta, yoğun bakıma alındı ve beynindeki şişliğin iyileşmesi için iki hafta boyunca tedavi gördü. Bu durumdaki hastaların yaklaşık yüzde 80'inde nöbetlerin meydana geldiğini de kaydetti.

Az pişmiş et yiyen adamın beyninden tenya yumurtası çıktı! - Resim : 2

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEKİ İNSANLARDA RASTLANMIYOR

Öte yandan Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, ABD'de her yıl 1320 ila 5 bin 50 arasında nörosistiserkozis vakası bulunmaktadır. ABD veya İngiltere gibi gelişmekte olan ülkelerdeki insanlarda nadirdir.

Araştırmacılar, "Amerika Birleşik Devletleri'nde enfekte bir etle karşılaşmak tarihsel olarak çok alışılmadık bir durum ve bizim durumumuzun halk sağlığına etkileri olabilir" ifadelerini kullandılar.